Czy Jezus miał rodzeństwo?
W Ewangeliach napisano: Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić (Mt 12,46); Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry? (Mk 6,3–4). Kościół katolicki stoi na stanowisku, że Jezus nie mógł mieć rodzeństwa z racji zachowanego dziewictwa Maryi, po cudownym narodzeniu Jezusa. Być może broniąc usilnie swojej tezy tłumaczy, że słowo „bracia”, z racji braku odpowiedniego, dotyczyło krewnych Jezusa. Nie znam języka greckiego, ale nie bardzo chce mi się wierzyć, że w tak bogatym greckim języku nie ma osobnych słów określających kuzyna czy krewnego. W innych Pismach biblijnych czytamy: A wydawać was będą nawet rodzice i bracia (adelphon), krewni (suggenon) i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią (Łk 21,16); Pozdrawia was Arystarch, mój współwięzień, i Marek, kuzyn Barnaby (Kol 4,10). W perykopach tych autorzy używają słowa „krewni”, „kuzyn”, a nie brat, bracia.
Ponieważ filozoteizm odrzuca dziewictwo Maryi, tym samym dopuszcza możliwość rodzeństwa Jezusa. Dość znamienna jest wypowiedź Jezusa: Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: «Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?» I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia (Mt 12,49–49). Wypowiedzią tą dał do zrozumienia, że nie jest ważne pokrewieństwo rodzinne. Każdy mężczyzna powinien być dla drugiego człowieka bratem, a kobieta siostrą. Pouczenie to jest dość ważne z punktu widzenia drugiego przykazania Jezusa: Kochaj bliźniego jak siebie samego. Wyjaśnia na czym ma polega relacja między ludźmi. Pokrewieństwo krwi, ważne z punktu widzenia rodziny, dla świata i Boga jest nieistotne.
Informacje o rodzeństwie Jezusa pochodzą też z apokryfów oraz innych źródeł historycznych. Żydowski historyk z początków II wieku Józef Flawiusz wymienia Jakuba brata Jezusa (Antiquities 20:9.1). Również Euzebiusz, kościelny kronikarz z IV wieku w swojej Historii Kościoła cytuje zaginione dzieło żydowskiego chrześcijanina Hegesippusa napisane około roku 180. Wspomina on o aresztowaniu wnuków Judy, brata Jezusa, za czasów cesarza Domicjana (Euzebiusz, HK, 3:20).
Po zapoznaniu się ze stanowiskiem filozoteizmu na temat narodzin Jezusa jako Człowieka i Jego drogi do Chwały Ojca, Jego ewentualne rodzeństwo ani nie pomaga ani nie przeszkadza w doktrynie wiary. Z tej racji nie chcę niczego suponować.
Witam.Co do kwestii rodzeństwa Jezusa, to ja widzę to w ten sposób.Jak wiadomo z apokryfów św.Józef, który był opiekunem, a nie mężem Maryi, miał swoje dzieci i one mieszkały i wychowywały się razem z Jezusem. Jeżeli ludzie przyzwyczaili się do tego, bo trwało to kilka ładnych parę lat, to kojarzyli to jako rodzeństwo i tyle. Dla mnie to jest dość logiczne.
Sz.P.
Dziękuję za wyrażenie swojego zdania w tej kwestii.