Miłosierdzie Boże
Mówi się, że Bóg jest Miłosierny. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że pojęcie to pochodzi z ludzkiego doświadczenia. Kiedy zdano sobie sprawę, że sprawiedliwość ludzka nie równa się sprawiedliwości boskiej, pojęcie „Miłosierdzia Bożego” owiało się tajemnicą. Pojęcie, które miało gloryfikować Boga stało się przedmiotem trudnych pytań. Jeżeli Bóg jest Miłosierny, to nie podobna, aby wszyscy ludzie nie zostali zbawieni (apokatastaza – puste piekło). M. Innymi pogląd ten reprezentuje ojciec Wacław Hryniewicz z zakonu oblatów, profesor KUL-u, przez wielu uważany za najwybitniejszego polskiego teologa, a przynajmniej za najoryginalniejszego, głosi nadzieję powszechnego zbawienia. Myśl Hryniewicza jest konsekwencją wiary w moc Chrystusa zmartwychwstałego, zwycięzcy śmierci i piekła. Podobne zdanie reprezentuje wschodnia duchowość.
Filozoteizm całkowicie odrzuca istnienie szatana jako ontologicznego bytu. Tym samym piekło jest też tylko pojęciem konceptualnym. Odnosi się do stanu dusz, które odwróciły się do Boga. Jezus po śmierci na Krzyżu wstąpił w to miejsce (wg przekazu biblijnego otchłań, miejsce przebywania dusz oczekujących zbawienia), aby pokazać, że naprawdę istnieje. Dusze odłączone zobaczyły Boga. Tym samym, być może, przywrócona została im wiara. Wiara zawieść nie może. Główny warunek Zbawienia zostaje spełniony.
Warto jednak zagłębiać się myśl Bożego Miłosierdzia, bo można odczytać więcej niż ludzka myśl zdołała wykreować. Zagłębianie się w Miłosierdzie Boże jest modlitwą. Z Miłosierdzia Bożego można czerpać siłę duchową, naprawiać własne postępowanie, stawać się kimś lepszym. Modlitwa Koronka do Miłosierdzia Bożego jest szczytem dialogu z Bogiem.