Perykopa Sprawa zmartwychwstania występuje u trzech ewangelistów synoptycznych i widać wyraźnie pochodzenie tekstu z jednego źródła (Mt 22,23–33; Mk 20,18–27; Łk 20, 27–40). Jezus w odpowiedzi na pytanie saduceuszy ujawnia tajemnicę życia po zmartwychwstaniu: ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. To co na ziemi stanowi niemal regułę, w przyszłości nie będzie miało miejsca. Dla ludzi jest to prawda szokująca, bo przyzwyczajeni są do bliskich sercu osób. Nowe reguły przerażają. Niektórzy dostrzegają przyszłą samotność.
Do życia w Niebie należy się przygotować. Niejednokrotnie Jezus nauczał, że miłość nie ma względu na osoby. Miłość winna być ukierunkowana na każdego człowieka, a nie ze względu na płeć. Miłość bliźniego jest wyższą formą miłości. Szczytem miłości jest miłość Chrystusowa. Ona, to pełne oddanie się innym. Każdego powinno darzyć się szacunkiem, dobrocią, czułością. Należy być zawsze gotowym do pomocy, zwłaszcza biednym.
W perykopie Jezus ujawnia drugą fundamentalną prawdę: Ja jestem Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba? Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych. Słowa w ustach Jezusa mają wymiar dogmatyczny, Bóg jest Bogiem żywych, a nie umarłych, a więc Abraham, Jakub i inni, choć umarli – żyją. Słowa Jezusa są gwarantem życia po śmierci.