Rozłam Kościoła Zachodniego i Wschodniego

 

          Focjusz był osobą świecką, mimo to, został wybrany na patriarchę Kościoła wschodniego.  Dopiero po objęciu urzędu otrzymał wszystkie święcenia. Pomimo, że legaci papiescy zatwierdzili tę kandydaturę papież Mikołaj I (858–867) nie zaakceptował wyboru. Ekskomunikował Focjusza. Mimo to Focjusz pozostał na swoim stanowisku. W końcu papież zgodził się z wyborem i Focjusz zmarł w zgodzie z Rzymem.

          Na tle tych wydarzeń można dostrzec różnice między Wschodem a Zachodem. Kościół Wschodni przyznawał Kościołowi Zachodniemu honorowy prymat. Odrzucał bezpośrednią ingerencję Rzymu w wewnętrzne sprawy Kościoła wschodniego.

          Kościół wschodni zarzucał zachodniemu, że do symbolu nicejskiego dodał jakoby Duch Święty pochodził „od Ojca i Syna” (Filioque), natomiast w pierwowzorze było „od Ojca poprzez Syna” (per Filium).  

          Kościół Zachodni dodał ten fragment na synodzie w Todledo (589) w celu sprzeciwienia się tendencjom arianom, którzy zaprzeczali równości Ojca i Syna. Oba Kościoły zarzucały sobie herezję. Na tym tle pojawiły się wzajemne niechęci i nieufności. Schizma wisiała na włosku.

          Warto wyjaśnić, że spójnik < i >w fragmencie od „Ojca i Syna” wskazuje koniunkcję logiczną, tzn., że Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna. Syna jest równy Ojcu. Łącznik < poprzez > we fragmencie „od Ojca poprzez Syna” sugeruje, że Ojciec jest znaczniejszy od Syna.

          Papież Leon IX (1049–1054) podjął kroki przeciw greckim zwyczajom Kościołów południowej Italii. Cerulariusz (1043–1058) patriarcha Konstantynopola w odwecie rozkazał wszystkim instytucjom łaciński w Konstantynopolu przyjąć obrządek grecki. Papież zlecił kardynałowi Humbertowi sprawę wyjaśnić. Ten sprawę zaostrzył ekskomunikując Cerulariusza. W odpowiedzi Cerulariusz ekskomunikował legatów papieskich 24 VII 1054 r.  Powstały rozłam okazał się trwały. Późniejsze wydarzenia historyczne pogłębią wzajemną niechęć. Można stwierdzić, że rozłam miał bardziej charakter polityczny niż teologiczny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *