Informacja genetyczna DNA

           DNA to kwas deoksyrybonukleinowy, w którym zapisywana jest informacja genetyczna dotycząca struktury białek, a dokładnie sekwencje tworzących je aminokwasów. Oprócz DNA do kwasów nukleinowych należy także RNA. W DNA i RNA zawarty jest kod syntezy wszystkich białek danej komórki. Informacja o jej budowie przekazywana jest następnym pokoleniom komórek.

           DNA Składa się z dwóch spiralnie skręconych, równo odległych od siebie nici, których szkielet tworzą deoksyryboza (cukier) i reszta fosforanowa. Każda nić zbudowana jest z tzw. nukleotydów[1] . Nić DNA ma szerokość ok. 2 nanometrów. Odcinkiem nici jest GEN, w której zawarta jest informacja o budowie jednego białka. Kod genetyczny zapisywany jest w postaci trzech nukleotydów (kodon). Ważne, że zapis jest uniwersalny i stanowi o konkretnych aminokwasach. Te same kodony świadczą, ze pochodzą od tego samego przodka. Zakodowane informacje są odczytywane i przenoszone przez pośrednika mRNA. Organizm człowieka zawiera kilkadziesiąt tysięcy genów[2]. Każdy gen zawiera informację zakodowaną w jego chemicznej strukturze, w taki sposób, że cały zestaw genów w komórce determinuje wszystkie cechy organizmu. Geny zawierają w sobie pełną instrukcję chemiczną potrzebną organizmowi do funkcjonowania a ponieważ informacja ta jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, potomstwo przejmuje cechy swoich rodziców. Wiedza na temat budowy DNA pozwoliła uczonych na uzyskiwanie pojedynczych genów i ingerowanie[3] bezpośrednio w  strukturę DNA. Inżynieria genetyczna stała się już bardzo powszechna.

            Obecnie trwają badania[4] nad genem odpowiedzialnym za długość życia. Badania DNA wykazały, że europejczycy łączyli się z neadertalczykami, natomiast nie stwierdzono takich powiązań u afrykanów.

          Człowiek posiadł tajemnicę budowy ludzkiego genomu. Bóg dopuścił człowieka do swoich tajemnic. Można podziwiać Stwórcę i Jego kunszt w pomyśle i konstrukcji kodu budowy organizmów. Misterium konstrukcji dowodzi Jego istnienia.

          To wspaniałe odkrycie stało się jednak bardzo niebezpieczne dla ludzkości. Został zerwany owoc poznania. Od człowieka zależy, czy wiedzę wykorzysta dla dobra ludzkości, czy przeciw niej. Wiele eksperymentów inżynierii genetycznej budzi wiele kontrowersji, jak np. przeszczepianie organów zwierzęcych do organizmu ludzkiego. W inżynierii genetycznej pokładane są nadzieje leczenia ludzi nowymi, szybszymi metodami. Zmierza ona też do ulepszenia produkcji żywności. Pragnę uspokoić tych, którzy mają obawy dokonywania klonowania ludzi. Co prawda do tego jeszcze nie doszło, ale nawet gdyby, to nie ma ono żadnego wpływu na duszę człowieka. Człowiek ma pełny dostęp do ciała, ale na szczęście, nie może zastąpić Boga w inicjacji ludzkiej duszy.

 Wspomnienia biograficzne  cz.59

 1988.11.27       niedziela

         W nocy bardzo dobrze spałem, choć miałem nie najlepszy sen. Wyglądałem przez okno i zobaczyłem typowy obrazek dla całego Egiptu. Dachy domów służą za zbiorowisko rupieci. Gdy patrzy się na miasto z góry, robi wrażenie wielkiej rupieciarni.

         Hotel, w którym mieszkaliśmy był czysty, lecz od czasu do czasu wyłaniały się duże czarne karaluchy.

         W czasie ubierania się zauważyłem opuchnięcie męskiego przyrodzenia oraz poczułem pieczenie. Dolegliwość ta (grzybica) była dla mnie czymś bardzo kłopotliwym w afrykańskich warunkach. Na szczęście miałem maść clotrimazolum, którą zaraz przyłożyłem. Sprawcą mej nowej dolegliwości był biseptol. Pranie wyschło. Około 8 godz. wyszedłem na miasto, kupiłem 2 kg pomarańczy dla całej grupy. Niechcąco odkryłem kościół prowadzony przez misję francuską. Ponad pół godziny uczestniczyłem w liturgii koptyńskiej. Zwróciłem uwagę, że bardzo lubią używać kadzidło. Intensywny zapach rozchodził się po całym kościele. Sposób śpiewania i wspólnej modlitwy bardzo mi przypominał liturgię islamu.

          Z grupy Zbosia 7 osób pojechało do Abu Simbel, reszta poszła nad Nil. Tam wypożyczyliśmy fellukę (łódź), zbijając cenę z 25 na 10 $. I nią płynęliśmy na wyspę Ile des Plantes. Po zapłaceniu biletu studenckiego weszliśmy do pięknego ogrodu botanicznego, w którym podobno znajduje się reprezentacja flory z całej Afryki. Wśród drzew, mały meczet. Pod koniec wyspy, kawiarenka, w której posililiśmy się kawą i coca colą.

          Wycieczka piękna. W milczeniu znosiłem ataki bólu szczęk i stan zapalny przyrodzenia. Dalej popłynęliśmy na wyspę Elefantynę, na której zwiedziliśmy muzeum oraz Pilomicz. Około 14’30 wróciliśmy do hotelu. Grupa z Abu Simbel wróciła wcześniej i już dokańczała obiad. Z wycieczki byli bardzo zadowoleniu. Po obiedzie, już z całą grupą, ponownie wypłynęliśmy na wyspę des Plantes, a później opływając Elefantynę wróciliśmy do przystani. W felluce śpiewaliśmy piosenki. Niektóre na głosy wychodziły nam nie najgorzej. Arabowie z zaciekawieniem przysłuchiwali się nam. Przed dobiciem do brzegu poprosili o zapłatę. Mieli przykre doświadczenia z turystami radzieckimi.

          Z Ewą Kurczyńską poszliśmy na mszę do kościoła, reszta poszła na bazary. W kościele niewiele osób: Francuzi, Włosi i my. Msza celebrowana we włoskim i francuskim języku. Przyjąłem komunię umoczoną w winie. W hotelu zastaliśmy Alę. Wspólnie wypiliśmy herbatę.

          Wieczorem uzupełniałem notatki. Zapisałem wiele miłych słów pod adresem wszystkich. Dawno nie byłem tak zadowolony z kontaktów i wspólnego życia w grupie. Serdeczność, uczynność i taktowność – brawo. Gdyby nie moje dolegliwości, dzień ówczesny, zapisałbym się jako najpiękniejszy.


[1] Nukleotydy w DNA różnią się między sobą zasadami azotowymi, którymi mogą być: adenina (A), tymina (T), guanina (G).

[2] Najprostsze bakterie mają około 500 genów.

[3] Do „rozrywania” struktur DNA używane są enzymy.

[4] W Instytucie Zdrowego Starzenia się przy University College w Londynie.

0 myśli nt. „Informacja genetyczna DNA

  1. Napisał Pan : ,, Człowiek posiadł tajemnicę budowy ludzkiego genomu. Bóg dopuścił człowieka do swoich tajemnic. Można podziwiać Stwórcę i Jego kunszt w pomyśle i konstrukcji kodu budowy organizmów. Misterium konstrukcji dowodzi Jego istnienia.” – moim zdaniem skomlikowanie czegos nie jest dowodem na istnienie Boga. Tak tylko zaznaczam bo słowo dowód ma wydźwięk rzeczowy (jeśli coś jest dowodem musi być jasne i pewne).

    • Sz.P. Grzegorzu Cudny
      Dziękuję za refleksję. Ma Pan rację. Jeden fenomen to za mało na tak daleko wysunięte wnioski. Jeżeli jednak opisywałbym wiele podobnych przykładów, to z pewnością pojawiłaby się refleksja, a jeżeli można wskazać setki przykładów, to w grę wchodzi już intuicja, a zaraz za nią wiara. W omawianej materii religijnej nie można wskazać dowodu, bo wtedy wiara nie byłaby wiarą. Ale, z każdym dowodem poszlakowym teza nabiera coraz większego prawdopodobieństwa. W świecie zdarza się mnóstwo zjawisk, które w sposób losowy bardzo się skomplikowały. Produktem jest najczęściej jakaś kakofonia, bezwład, mieszanina. W konstrukcji DNA dostrzega się Myśl.
      Proszę zwrócić uwagę, że użyłem słowa misterium konstrukcji. Słowem tym chciałem podkreślić, że dostrzegam w tym fenomenie nie tylko skomplikowaną konstrukcję, ale genialność złożenia, myśl i piękno.

      Ps.
      Dowód nie zawsze musi być rzeczowy (np. dowód z zeznań świadków, ślady, nagrania). Dowodem jest wszystko co może ułatwić w sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *