Wigilia

           Wigilia Bożego Narodzenia od łac. vigilia – czuwanie, straż; vigilare – czuwać jest szczególnym momentem poprzedzającym święto Bożego Narodzenia. Korzenie tego święta sięgają prawdopodobnie obchodów Saturnaliów[1] w starożytnym Rzymie, gdzie rozwijało się chrześcijaństwo. Dzień ten kończy okres adwentu[2], przygotowania do tego radosnego wydarzenia. W Kościele katolickim Wigilia obchodzona jest 24 grudnia. W kościołach wschodnich: greckokatolickim i prawosławnym 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), a w Kościele ormiańskim – 5 stycznia.

          Warto zastanowić się przez chwilę, co to jest za dzień i jakie poprzedza święto. Wigilia powinna być przede wszystkim domową liturgią, a następnie uroczystością rodzinną. Chodzi tu o to, aby do Wigilii wprowadzić choćby maleńki element liturgiczny, który jest oznaką wiary. Np. czytanie perykopy biblijnej o narodzeniu Pana, dwa trzy zdania na temat Jezusa i Jego roli. Warto powiedzieć o nadziei, jaką ma się w sercu. Modlitwa Ojcze Nasz  lub inna byłaby szczytem pobożności. Tak niewiele, a podnosi rangę święta. Nie pozwólmy uczynić tego dnia tylko radością Mikołajowych podarunków, czy świątecznych zakupów. Pamiętajmy, że kto śpiewa pieśni (kolędy) religijne modli się podwójnie.

 

Jezus w Betlejem nam narodzony

Za swoją dobroć będzie sądzony.

On nam pokaże drogi zbawienia

Miłość Bożego nas uwielbienia.

 

          Dla świąt tyle poświęca się czasu i środków finansowych. Warto zostawić ślad naszej miłości do Nowonarodzonego. Jeżeli dla niektórych jest On  tylko symbolem, to zapewne jest dobrym symbolem. Niech On króluje w tym dniu.

          Jeżeli są wokół nas dzieci pozwólmy im zbliżyć się Jezusa, do szopki, do choinki. Niech cieszą się zapachem drzewka i widokiem stajenki. Taka okazja będzie dopiero za rok.

 


[1] Saturnalia – doroczne święto ku czci boga rolnictwa Saturna obchodzone w starożytnym Rzymie od 17 do 23 grudnia. Święto pojednania i równości. Zawieszano wówczas prowadzenie wszelkiej działalności gospodarczej, niewolnicy świętowali na równi z wolnymi.

[2] Adwent (łac. adventus – przyjście) – w Kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do 24 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *