Komputer a ludzki mózg

          Dzisiejsza technika potrafi zbudować super komputer posiadający 100 razy więcej elementów niż ilość neuronów w ludzkim mózgu. Pracuje z zegarem 2GHz, a więc wykonuje operacje  ponad milion razy szybciej niż czynią to neurony pracujące z częstotliwością 100 Hz. Ta przewaga techniczna nie pozwala jednak na tak sprawne funkcjonowanie, jak to czyni ludzki mózg. Komputer działa na podstawie opracowanych programów. Ich procedury działają na innych zasadach niż funkcjonuje mózg. Ważny jest poziom intelektu. Mózg produkuje myśli. Umysł ludzki ogarnia jednocześnie wiele informacji wg różnych stanów poznawczych. Równolegle uwzględniane są wrażenia zmysłowe, odczuwane stany fizyczne, wyobrażenia, sądy, emocje.  Umysł pracuje intencjonalnie, tzn. z założonym ukierunkowaniem na obiekt, czy treść rozumowania. To pozwala odrzucać zbędne procesy umysłu. Umysł działa też refleksyjnie. Ocenia na bieżąco refleksje i albo je odrzuca albo wprowadza do dalszego rozumowania. Trzeba dodać, że na tym etapie mogą powstawać sądy błędne, które mogą mieć wpływ na ostateczny rezultat przemyśleń. Ważne są też stany emocjonalne. Zaangażowanie uczuciowe lub niechęć mogą wpływać na odrzucenie rodzących się myśli. Duży wpływ ma zasób wiedzy i zakodowanych doświadczeń (pamięć). Najczęściej pomagają one w procesie myślowym. Podsuwają korzystne rozwiązania. Podobnie działają skojarzenia. Nawet zdarzenia odległe w przestrzeni i czasie wpływają na proces myślenia. Na proces ten ma również wpływ kontekst kulturowy, jak i środowiskowy. Człowiek nie jest odporny też na iluzje, które spostrzegane są bardzo realnie, zwłaszcza u osób chorych psychicznie, czy posiadających zaburzenia neurotyczne. Narzędziem pracy umysłu są prawa logiki, które są wieczne i niezależne od żadnych czynników. Podczas pracy mózgu następuje stale redukcja elementów, które nie są oczywiste. Bardzo pomocne są elementy intuicyjne. Kobiety mają bardziej rozwinięty ten aspekt myślenia, choć    wewnętrzne intuicje nie są źródłem wiedzy pewnej! Intelekt dopuszcza tworzenie się w umyśle nowych pojęć (modeli konceptualnych). Człowiek dokonuje samokształcenia się. Umysł wpływa na mózg i odwrotnie. Człowiek uczy się i staje się mądrzejszy. Rozwija się też biologiczna substancja mózgu (pojawiają się nowe neurony). Powstają bardziej precyzyjne połączenia neurotyczne. Człowieka nachodzą myśli nad sensem całej rzeczywistości. Niejednokrotnie powracają myśli nad istnieniem i istotą Boga. Mózg wkracza w obrazy abstrakcyjne. W mózgu, bez pobudzenia nerwów czuciowych można odbierać wrażenia bólu, czy podniecenia seksualnego.

          Jak wykazałem, praca mózgu jest bardzo złożona, działająca równolegle na różnych płaszczyznach. Na tle rozważań umysłowych kształtuje się świadomość. Jest ona zapisywana też w części nadprzyrodzonej i stanowi o jestestwie człowieka.

0 myśli nt. „Komputer a ludzki mózg

  1. Zgadza się. Jednak zarówno mózg człowieka, jak i komputer są dziełem inteligencji, tej samej która stworzyła niebo i gwiazdy. Wierzę, że nadejdzie chwila gdy komputer prześcignie umysł ludzki. Robi to już dzisiaj, ale w sytuacjach nie wymagających złożonego myślenia. Na przykład umysł żadnego człowieka nie jest w stanie rozwinąć ciągu liczb pierwszych tak szybko, co nawet najwolniejszy komputer. Poza tym, proszę nie zapominać, że ewolucja ludzkiego mózgu trwa miliony lat, a komputery nie mają nawet stu i wciąż oparte są na tych samych tranzystorach CMOS, co dwadzieścia lat temu. Komputery są w fazie niemowlęcej, twierdzić kategorycznie, że nigdy nie dorównają złożonością ludzkiemu umysłowi, to tak jakby wierzyć, że niemowlak nigdy nie będzie w stanie nauczyć się rachunku różniczkowego. Kim jesteśmy my, żeby wiedzieć co przyszłość przyniesie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *