Piękno praw przyrody

          Prawa przyrody są tak zdroworozsądkowe, logiczne, przejrzyste że nie trzeba je tłumaczyć. Można natomiast stale zachwycać się ich pięknem, skutecznością, pomysłowością i zależnością.

Grawitacja ziemska pozwala utrzymać w porządku rzeczy istniejące wokół nas. Brak siły grawitacji powodowałby fruwanie wszystkiego w około tak, jak to się dzieje w statku kosmicznym, gdzie sił takich nie ma. Wszelkie rzeczy uciekały by w przestrzeń kosmiczną na dalekie odległości. Życie byłoby niezwykle uciążliwe. Człowiek będący na drugiej stronie kuli ziemskie nie spadają w kosmos. To robi wrażenie.

Mechanika ma w sobie wiele naturalnych zależności, które człowiek wykorzystuje. Za pomocą długiego żurawia można stosunkowo, bez wysiłku podnosić ciężary (studnie gospodarskie). Wielokrążki pozornie zmniejszają ciężar (podnoszenie zapraw, cegieł na budowie). Ciała podnoszone wydają się lekkie. Energia wiatru wychwytywana jest przez wiatraki i przekładana na energię mechaniczną. To robi wrażenie.

Koło zrewolucjonizowało podróże.

Zwykłe mosty są niezwykłe w swojej użyteczności. Ich lekkie architektury wzbudzają podziw i uznanie budowniczych.

Siły odśrodkowe równoważone przez siły grawitacji pozwalają na ruchy orbitalne wokół ziemi. Satelity bez napędu krążą po orbitach i nie spadają na ziemię. To robi wrażenie.

Siły nośne umożliwiły człowiekowi latać. To wzbudza zachwyt i podziw do dziś.

Siły odrzutu wyprowadziły ludzkość na księżyc.

Prawo Pascala pozwala podnosić wielkie ciężary stosunkowo małym nakładem sił (podnośniki hydrauliczne, pneumatyczne).  Jednym palcem można podnosić ciężary. To robi wrażenie.

Prawo Archimedesa wykorzystano do transporty wodnego i komunikacji morskiej.

Elektryczność jest potężnym narzędziem wielu gałęzi przemysłu. Jej przydatność widać choćby w żarówkach. Zbudowano nadto tak wiele wspaniałych maszyn działających po włączeniu prądu. Energia może być przesyłana na odległość. Wykorzystana jest w telekomunikacji, w radiu i telewizji. Bez przerwy człowieka zadziwia ta niewidoczna siła i moc.

Chemia pozwoliła na otrzymywanie wielu wspaniałych narzędzi, przedmiotów, kosmetyków, paliw, tworzyw sztucznych, cementu i innych akcesoriów pomocniczych. Ropa naftowa i jej produkty zadziwiły świat.

Światło spolaryzowane, a w konsekwencji lasery mają ogromne znaczenie w różnych dziedzinach życia (krojczy), w tym medycynie. Nie idzie dostrzec, jak to wszystko działa.

Załamanie światła w środowisku gęstszym (w atmosferze) pozwala zachwycać się na pięknym kolorem lazurowym nieba. Kolory nieba są niezwykle czyste i intensywne.

Prawo rozszerzania się gazów, w których obniża się temperatura ma zastosowanie w lodówkach i chłodniach. Niebywałe, za oknem upał a w lodówce zimno.

          Czy w rzeczach tu opisanych nie widać wspaniałego Projektanta, wielkiego Umysłu, a zarazem Istoty osobowej. Wszelkie dary, jak by na to nie patrzyć, muszą wynikać z miłości do stworzeń. To rzuca się w oczy. Jeno Głupi rzekł w sercu swojem: Niemasz Boga (Ps 14,2). Gdyby nie człowiek nie odkryte i nie wykorzystane byłyby utajone możliwości przyrody. Bóg z człowiekiem tworzą wspaniały tandem twórców i projektantów rzeczywistego świata.

0 myśli nt. „Piękno praw przyrody

  1. Dobry wieczór Panie Pawle

    Również jestem zachwycony odkryciami jakich człowiek dokonał, jestem pod wrażeniem różnorakich budowli np. drapaczy chmur, mostów, fabryk, kopalnii, elektrownii, kolei, lotnictwa, transportu morskiego, lotów kosmicznych, postępu jaki dokonuje się w elektronice co między innymi znajduje odzwierciedlenie w informatyce – następstwem są: programy, algorytmy, później: internet, telefonia komórkowa, inteligentne zarządzanie procesami produkcyjnymi, maszyny cnc i inne. Sam bardzo lubię majsterkować i nie wyobrażam sobie robić czegokolwiek bez współczesnych narzędzi. Choć niekiedy zastanawiam się, czy Bóg naprawdę oczekuję od człowieka takich odkryć? Czy człowiek może realizować się poprzez odkrywanie praw rządzących zależnościami fizycznymi tu na ziemi? Czy poprzez te wynalazki ludzie są dla siebie bardziej życzliwi? Przecież Jezus (chyba) do takiego postępu ani fizyki nie przywiązywał większej uwagi. Proszę nie odczytywać tego jako desaprobaty do postępu technologicznego – tylko niekiedy się zastanawiam czy ten “wyścig” dalej będzie służył człowiekowi i czy nie stanie się naszym przekleństwem?

    pozdrawiam Grzegorz

    • Witam Panie Grzegorzu
      Dziękuję za ciekawą refleksję. Zapewne, to co wytworzył człowiek ma dla niego jakąś wartość. Trzeba jednak zauważyć, jego wytwory mają wymiar skończony. Wszystko podlega działaniu czasu (marność nad marnością)
      Zauważam też pewne schematy w życiu człowieka. Np. postępu nie da się zahamować. Przypominają mi się słowa Jezusa: „muszą wprawdzie przyjść zgorszenia” (Mt 18,7). Dobrze jest znać te schematy i odpowiednio bronić się przed ich złymi skutkami. Jezus przekazywał nam antidotum tych schematów. Nie potępiał, ale przestrzegał. To ważne. Nie potępiał, nie zabraniał. Człowiek jest gospodarzem tej ziemi, niech czyni ją sobie poddaną. Trzeba jednak postępować roztropnie.
      Jeszcze raz dziękuję za ciekawy komentarz.
      Pozdrawiam. Paweł

  2. Dobry wieczór Panie Pawle

    Zgadzam się, w zastosowaniach poszczególnych wynalazków i odkryć należy być bardzo roztropnym, mając na uwadze innych mieszkańców naszj planety oraz następne pokolenia.

    Na rok 2014 życzę wszystkiego dobrego – między innymi zdrowia oraz światłości umysłu, aby postęp w odkrywaniu prawideł mających zastosowanie w codziennym życiu mógł nadal trwać.

    pozdrawiam Grzegorz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *