Papież Mikołaj II (1058–1061) był popierany przez dwór cesarski. Nakłonieniem Rzymian zajmował się Hildebrand (późniejszy papież Grzegorz VII), Niejednokrotnie dopuszczał się przekupstwa. Kardynał doprowadził do dekretu, na mocy którego odtąd jedynie kardynałowie dokonywać mieli wyboru papieża, zaś ludność Rzymu, kler i cesarz Niemiec mogli go jedynie aprobować. Sam Hildebrand złamie ten dekret 15 lat później, gdy pozwoli się wynieść na tron papieski na mocy aklamacji ludu. Papież potwierdził podboje Normanów, a księcia ich uczynił księciem Apulii. Papież rozporządzał ziemiami, które nigdy do niego nie należały. Opierał się za sławetnej Donacji Konstantyna której autentyczności nikt nie poddawał w wątpliwość. Był pierwszym papieżem , którego głowa została ozdobiona tiarą. Stosunki z Niemcami pogorszyły się. Dekret o elekcji znacznie ograniczył wpływ cesarza w Rzymie.
Papież Aleksander II (1061–1073) wybrany przy silnym wpływem Hildebranda. W międzyczasie wybrano antypapieża Honoriusza II (1061–1064). W końcu Honriusz został wygnany. Aleksander zwalczał symonię, konkubinat, klerogamię. Ustanowił zakaz łączenia beneficjów przez jedną osobę oraz zabronił zawierania małżeństw przez osoby spokrewnione, aż do siódmego pokolenia. Papież nie udzielił zgody na przeprowadzenie rozwodu cesarza z jego małżonką Bertą.
Papież Grzegorz VII (1073–1085) był związany z opactwem w Cluny. Wątpliwe jest, czy był mnichem opactwa. Dość wcześniej wszedł w politykę Watykanu. Brał udział w wielu działaniach poprzedników. Zajmował coraz wyższą pozycję w kurii rzymskiej. Miał wpływ na wybór papieży: Wiktora II, Mikołaja II i Aleksandra II. Po śmierci Aleksandra lud spontanicznie obwołał Hildebranda papieżem, choć było to niezgodne z przepisami z 1059 roku. Hildebrand czekał na potwierdzenie wyboru przez Henryka IV. Brak sprzeciwu uznał za aprobatę. Grzegorz VII był człowiekiem czynu. Uznawał, że władza papieska stoi wyżej w hierarchii niż władza świecka. Reforma kościoła obejmowała to, co zaczęli jego poprzednicy. Spór o inwestyturę poróżnił papieża z cesarstwem. Europa podzieliła się na dwa obozy – gregoriański i antygregoriański. Urząd legata stał się ważną instytucją sprawowania władzy przez papieża. Biskupi niemieccy nie chcieli zaakceptować reform papieża. Synod w Wormacji uznał, że wybór Grzegorza VII jest nieprawny i ogłoszono jego depozycję. Papież rzucił klątwę na Henryka IV i przywódców biskupiej opozycji. Klątwa uruchomiła opozycję w Niemczech przeciwko królowi. Henryk zmuszony był, w stroju pokutnym, prosić papieża na odwieszenie ekskomuniki. Papież udzielił królowi absolucji. Henryk wrócił do Niemiec, aby rozprawić się z opozycją. Książęta wybrali jednak innego króla – Rudolfa. Papież opowiedział się za Rudolfem, bo on obiecał przestrzegać praw kościelnych. Papież ponownie obłożył Henryka IV ekskomuniką. Król wybrał na antypapieża zaciętego wroga Hildebranda Klemensa III. Nowy antypapież został uznany przez biskupów niemieckich. Henryk IV w bitwie pokonał Rudolfa, który został ranny i wkrótce zmarł. Henryk IV jako zwycięzca najechał na Rzym i wprowadził na tron papieski Klemensa III. Grzegorz VII schronił się w Zamku Anioła. Doczekał się pomocy od swego normańskiego wasala Roberta Guiscarda. Henryk IV jak i Klemens III uciekli z Rzymu. Normanowie zniszczyli Rzym. W Rzymie wzrosła niechęć do normanów i do papieża. Za zabójstwo w Polsce biskupa Stanisława ze Szczepanowa nałożono na Polskę karę interdyktu (zakaz odprawiania obrzędów religijnych na danym terenie). Grzegorz VII przekształcił papiestwo w ponadpaństwową dyktaturę. Umierał jednak w zapomnieniu, opuszczony przez wszystkich i skazany na zesłanie.
Kim był antypapieża Honoriusza II? Nie znam tej postaci..
Sz.P.
Honoriusz II (Peter Cadalus) Italczyk został wybrany na papieża 28.X.1061 r. na sejmie Rzeszy w Bazylei przez Henryka IV.
Został on uznany za antypapieża na synodzie w Mantui. Uczestnicy synodu rzucili klątwę na Honoriusza II i skazali go na wygnanie.
Więcej na jego temat można przeczytać w “Księdze papieży” Kazimierza Dopierały Pallotinum 1996 r.
Pozdrawiam. Paweł Porębski