Papieże cd. 46

Papież Grzegorz VIII (1187) był profesorem prawa. Porzucił on politykę wrogości do cesarza Fryderyka I Barbarossy, gdyż należał do jego zwolenników. Na wokandzie była pilna sprawa odbicia Jerozolimy. Po nieudanej drugiej wyprawie krzyżowej (1147–1149), gdzie stracili życie wszyscy templariusze i joannici,  królestwo Jerozolimy znalazło się w odosobnieniu, nie mogąc liczyć na pomoc Bizancjum, gdzie toczyły się walki o tron. Papież zabiegał o pomoc nawet w Polsce. W czasie pielgrzymowania, szukając ratunku dla Jerozolimy zmarł.

 

Papież Klemens III (1187–1191) podjął temat poprzednika ratowania Jerozolimy. Był to dla niego temat pierwszej wagi. Czynił wszystko, aby doprowadzić do wyprawy krzyżowej. W zorganizowanej wyprawie wziął udział Ryszard Lwie Serce (1157–1199). Doprowadził on do ugody z Saladynem. Łacinnikom pozostawiono we władaniu wąski pas wybrzeża od Tyru do Jaffy, zgadzając się na przepuszczenie pielgrzymek chrześcijan do Ziemi Świętej. Po śmierci Fryderyka I Barbarossy (utonął w rzece)  jego następca Henryk VI (1165–1197) odmówił złożenia papieżowi hołdu lennego i zdecydował się na podbój Sycylii. Zanim Henryk przybył do Rzymu papież zmarł.

 

Papież Celestyn III (1191–1198) był studentem Piotra Abelarda i bronił go przed atakami Bernarda z Clairvaux. Gdy był wybrany miał już 85 lat. Pontyfikat przyjął niechętnie. Papież koronował Henryka VI na cesarza, który zmierzał na podbój Sycylii. Po zniszczeniu Tuskulum wystąpił przeciw Tankredowi z lecce. Wyprawa zakończyła się niepowodzeniem koło Neapolu. Tankreda poparł wracający z krucjaty do Ziemi Świętej Ryszard Lwie Serce, król Anglii.  Henryk VI  doprowadził do uwięzienia Ryszarda, a następnie wykupił go z niewoli w zamian za uznanie przez Ryszarda swego państwa za lenno cesarskie, a siebie samego za wasala cesarza. Była to zniewaga nie tylko króla angielskiego, ale i obraza papieża, pod którego specjalna ochroną znajdowała się władca angielski. Papież jednak nie wystąpił przeciw cesarzowi. Kiedy Tankred zmarł, a wkrótce jego syn, Henryk VI natychmiast sięgnął po koronę Normanów. W 1194 r. w Palermo został koronowany na króla Sycylii. Cesarz zmierzał do scalenia cesarstwa w jedno uniwersalne. Celem kolejnym był podbój cesarstwa bizantyjskiego. Śmierć w wieku 32 lat zniweczyła jego plany. Na łożu śmierci powierzył swego 3-letniego syna Fryderyka (II, 1194–1250) opiece papieża i uznał Sycylię za lenno papieskie. Celestyn III w 1198 r. zatwierdził założony w Palestynie Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, znany w Polsce pod nazwą Krzyżaków.

0 myśli nt. „Papieże cd. 46

  1. Drogi Pawle !

    W nawiązaniu do Twoich wykładów zatytułowanych „Substancja Boga” pozwolisz, że zacytuję konkluzję wykładu o bożej troistości wygłoszonym 120 lat temu przez Włodzimierza Sołowiowa:
    „Uznając Boga za bezwzględne istnienie, uznać w nim musimy trzy jednoistotne i niepodzielne podmioty, z których każdy w sposób sobie właściwy odnosi się do tej samej bezwzględnej istoty, w sposób sobie właściwy dysponuję tą samą bezwzględną treścią. Pierwszym z tych podmiotów jest bezwzględna Pierwsza Zasada, duch samoistny, a więc istniejący w sposób konieczny jako absolutna substancja; drugim – jego wieczny i adekwatny przejaw lub wyraz, jego prawdziwe Słowo; trzecim – Duch powracający do siebie i zamykający tym samym krąg boskiego bytu, Duch doskonały lub idealny, a więc Duch Święty.”
    Ciekaw jestem, czy filozoteizm zaakceptował by taki ogląd Boga?

    Powyższe co napisałem jest pretekstem do mojej prośby. Pisząc o Chrystusie, którego Sołowiow nazywa również Bogoczłowiekiem stwierdza między innymi:
    „Urzeczywistniający w sobie czy też posiadający tę jedność Chrystus jako całościowy organizm boski – zarazem uniwersalny i indywidualny – jest i Logosem i Sofią. Mówienie o Sofii jako istotnym elemencie Boskości nie oznacza z chrześcijańskiego punktu widzenia wprowadzanie nowych bogów. Idea Sofii była zawsze w chrześcijaństwie obecna”
    I właśnie o tę ideę Sofii mi chodzi. Obecna w chrześcijaństwie od zawsze, a dla mnie zupełna nowość. Czy w jednym z wykładów możesz przybliżyć tę ideę (postać?).
    Z góry dziękuję. Mam nadzieję, że nie zamieniam Twojego bloga w koncert życzeń.
    Pozdrawiam,
    Michał Końsko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *