Papież Benedykt XVI (2005–2013) został wybrany niemalże w biegu. Za czasów Jana Pawła II miał wysokie notowania. Był prefektem Kongregacji Nauki i Wiary, dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Kiedy obejmował urząd ujawniło się wiele spraw, które nie zostały załatwione przez poprzednika. Nacisk ogólnoświatowy, krytyka i wypływające nadużycia, w tym nieobyczajność kapłanów, a zarazem słabnące zdrowie papieża spowodowały, że biskup Rzymu dobrowolnie zrzekł się urzędu papieża. Chwała została już przyznana, teraz kto inny musi posprzątać. Kalkulacja była nieopłacalna. Papież wycofał się ze splendoru władzy Kościoła.
Minął zbyt krótki czas na rzetelną ocenę. Zresztą czas pędzi w zawrotną prędkością. Wybrany kolejny papież zaskoczy wszystkich dając nadzieję, że pokona trudności.
Papież Franciszek I (2013– ) pierwszy papież z kontynentu amerykańskiego. Wybrany nieoczekiwanie. Wydaje się, że wybór jest trafny. Kościołowi potrzebna jest zmiana jakościowa. Papież Franciszek jest zupełnie inny niż poprzednicy. Nie ma w sobie postawy władcy i pychy. Stara się być normalny, na ile pozwala mu na to etykieta. Przestarzałe etykiety sam odrzuca. Świat obserwuje jego poczynania i oczekuje zmian. Czy papież zachowa swoją dotychczasowa postawę, czy zarazi się bakteriami pozostawionymi przez poprzedników. Życzę mu z całego serca, aby pozostał sługą Chrystusa do ostatniego tchnienia. Wiernym życzę zmian epokowych w Kościele, w naszym Kościele.