Okres zastoju w odkryciach praw przyrody trwał bardzo długo, aż do XVII wieku. Co było tego przyczyną? Wydaje mi się, że miedzy innymi, rozkwit religijny chrześcijaństwa, islamu jest odpowiedzialny za to zjawisko. Chrześcijaństwo samo w sobie spowodowało kopernikańska zmianę myślenia. Wieścią przewodnią było, że Bóg ukazał się na ziemi, przyszedł do ludzi. Głoszona wieść o tym musiała wstrząsnąć umysłami wiernych. Świat podporządkował się religijnej idei. Kiedy religia chrześcijańska stała się religią państwową narzuciła sposób myślenia w szerokim spektrum. Początkowo sądzono, że koniec świata jest blisko. To spowodowało brak zachęty do jakiejkolwiek twórczości badawczej. Ta myśl wygasała powoli. Kościół głosił, że cała Prawda jest w Piśmie świętym, w tym sposób powstanie świata. Inne stanowiska były poddawane potępieniu. Niewielu chciało się narażać i ryzykować nowymi badaniami. W świecie pojawiały się autorytety, które wywodziły się najczęściej z kleru. Ich sposób myślenia był zaprogramowany dogmatami kościelnymi. Atmosfera religijna była poza logiką. Zmartwychwstanie Jezusa było wydarzeniem nie z tej ziemi. Świat żył w obłokach duchowych. Nawet na uniwersytetach przelewano z próżnego w próżne. Nie przekraczano granic, tak bardzo potrzebnych do nowych odkryć.
Chrześcijaństwo było narzucane siłą (galowie) lub było przedmiotem politycznych interesów, zależności, układów (chrzest Polski).
Religia królowała w całej rozpiętości życia. Jak uczy historia, wszystko co trwa zbyt długo, a nie ma przeciwwagi, podlega wynaturzeniu. Kościół głoszący miłość stał się bastionem ludzkich słabości. Przejawem tego były mordy, inkwizycje i inne niegodziwości. Kościół budził strach. Jak w takich warunkach tworzyć i badać?
Stopniowo, przez wieki rodził się bunt i sprzeciw wobec stanu rzeczy. Manifestacja Boga (gotyk) znużyła się. Religia stała się męcząca. Odkrycia geograficzne pod koniec XV weku zainspirowały myślenie o inności. Człowiek dostał impuls działania. Ciekawość była większa niż zakazy i nakazy. Narodził się okres zwany Oświeceniem. Przede wszystkim pozbyto się więzów, które hamowały rozwój. Zwrócono się w stronę czystego umysłu i logiki. Ludzie oświecenia najbardziej cenili to, co można pojąć rozumem. Światło rozumu królowało. Nastąpiła sekularyzacja państw europejskich. Zwrócono uwagę na prawa człowieka. Jednocześnie idee liberalizmu (łac. liberalis – dotyczący wolności) stały się podstawą ekonomicznego rozwoju.
Droga do badań została otwarta.