Ujawnianie niefrasobliwości religijnych służy do uświadomienia, że tak naprawdę Prawda jest ukryta przed człowiekiem. Dlaczego? Bo świat, mimo wszystko, od Boga pochodzi, a co od Boga pochodzi jest istotowo niepoznawalne. To co wiemy o świecie dotyczy działania, mniej o istocie zjawiska.
Wiemy, że Świat zbudowany jest według algorytmów. Człowiek nie rozszyfrował Boga, ale powoli poznaje Jego narzędzia sprawcze dotyczące natury i struktury wszechświata. To niezwykłe możliwości człowieka.
Jedną z ciekawostek są liczby pierwsze. Liczby pierwsze dzielą się tylko przez jeden i siebie same (2,3,5,7,11,17…). Nie rządzi nimi żadna prawidłowość, a jednak ten chaos może skrywać głębszy sens. Już Leonhard Euler (1707–1783) wykazał związek pomiędzy chaotycznymi liczbami pierwszymi a liczbą pi. Bernhard Riemann (1826–1866) wykorzystując funkcję Eulera przekształcił ją w funkcję “dzeta” za pomocą której wykazał, że pozornie chaotycznie porozrzucane liczby pierwsze układają się w konkretną prostą, którą wyznaczają jej miejsca zerowe. Na razie to hipoteza Riemanna (udowodnił iż tak się dzieje z pierwszymi czterema zerami). Gdyby wszystkie zera układały się w niekończącą prostą, byłaby to pierwsza udowodniona prawidłowość liczb pierwszych.
Okazało się, że zagadka liczb pierwszych ma związek z fizyką subatomową. Funkcja z hipotezy Bernharda Riemanna podobnie opisuje w fizyce prawdopodobieństwo rozkładu poziomów energetycznych jąder atomowych. To niezwykła zbieżność. Cała ta finezja jest z górnej półki abstrakcji. Czy może to być tylko przypadek?
Jak odkryto, Stwórca wykorzystuje w dziele reprodukcji biologicznej ciąg matematyczny, który nazywa się od jego odkrywcy ciągiem Leonarda Fibonacciego (1170–1240). Okazuje się, że abstrakcyjny ciąg matematyczny ma w sobie walory optymalizacyjne procesy życiowe.
Rachunek probabilistyczny (prawdopodobieństwa) jest nagminnie wykorzystywany w procesach ewolucyjnych.
Niezwykła liczba “pi” jest szeroko wykorzystana w wielu dziedzinach procesów fizycznych.
To wszystko jest zbyt mądre i skomplikowane, aby było przypadkowe. W tym ukryta jest wysoka inteligencja i mądrość.
Człowiek kroczy śladami Stwórcy. Naśladuje Go jak i Jego mądrość. Rachunek zero-jedynkowy stał się podstawą konstrukcji komputerów. Człowiek potrafi opisywać procesy fizyczne za pomocą modeli matematycznych. Za pomocą grafiki komputerowej potrafi wizualizować przebiegi procesów, nawet tych, które trudno uchwycić zmysłowo. Człowiek godny swego Mistrza.