Tajemnica mesjanizmu

          Kiedy czyta się ewangelie, zaskakują fragmenty mówiące, o pewnej tajemniczości przekazu (disciplina arcani). W Ewangelii Mateusza czytamy: Przystąpili do Niego uczniowie i zapytali: «Dlaczego w przypowieściach mówisz do nich? (Mt 13,10). Odpowiadając, rzekł: Wam dano poznać tajemnice królestwa niebieskiego, im zaś nie dane. Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma.  (Mt 13,12). Dlatego mówię do nich w przypowieściach, że otwartymi oczami nie widzą i otwartymi uszami nie słyszą ani nie rozumieją (Mt 13,13). Tak spełnia się na nich przepowiednia Izajasza: Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzeć będziecie, a nie zobaczycie.  Bo stwardniało serce tego ludu, ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli, żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, ani swym sercem nie rozumieli: i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił.  Lecz szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą.  Bo zaprawdę, powiadam wam: Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło ujrzeć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli; i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli (Mt 13,14–17). Jak widać wtajemniczenie odbywało się za pomocą rytuałów – gdzie język odgrywał istotną rolę.

          Nauczanie Jezusa ma jakby dwa rodzaje słuchaczy: wtajemniczonych i tych, którzy otrzymują wiedzę w przypowieściach, czyli powierzchowną, obrazową i quasi-mądrościową (alegoria). Jezus, na prośbę: Tam przystąpili do Niego uczniowie i prosili Go: Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście (Mt 13,36) wyjawiał tajemnice Królestwa, ale tylko tym, którzy tego szczególnie  pragnęli.

          Czy Jezus dzielił ludzi i przekazywał różne warstwy  tej samej prawdy? Wiadomo, że różni byli słuchacze i stopień rozumienia zależał od nich, a nie intencji Jezusa. Tymczasem egzegeza kościelna próbuje suponować, że Jezus czynił to celowo, tak jakby miał co do ukrycia, lub aby wzmocnić wiarygodność przekazu w myśl: to co tajemnicze jest pewniejsze.  Wśród tematów tajemnych jest zagadnienie mesjanizmu Jezusa. Czy Jezus był Mesjaszem, o którym mówili prorocy, czy nie?

            Egzegeza oficjalna zmierza do udowodnienia tezy. Tak, Jezus był Mesjaszem. Ja zostaję przy tezie przeciwnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *