Naturalnym odruchem jest bronić się przed atakującym. Polacy szczególnie lubią postawę obronną. Lubią potyczki, walkę, obronę honoru. Słowa Ewangelii: A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! (Mt 5,39) nie bardzo trafiają do Polaków. Jej przesłanie niesie Bożą tajemnicę. Nie wszyscy ją rozumieją. Słowa te czytane dosłownie są mylące (zachęta do bierności). Jezus nie wymaga od nas bierności i pozwolenie na znieważanie. Ważny jest ukryty sens wypowiedzi. Jezus nie zachęca nas do nie stawiania oporu złemu (tamże). Przeciwnie zachęca do takiej formy odwetu, która by była skuteczna i etycznie poprawna. Fizyczny odwet jest, w jakieś mierze, czynieniem kolejnego zła. Proponowany, poprzez przyjęte cierpienie generuje funkcjonał dobra, które zło unicestwia. Złu przeciwstawiane cierpienie jest Jezusową metodą działania. Nie tylko słowa o tym mówią: Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące (Mt 5,4–41 ), ale całe Jego życie do ofiary krzyża włącznie. Słowa Ewangelii są podpisane krwią Jezusa, dlatego stanowią sedno Jego nauki. W słowach Ewangelii ukryta jest mądrość i sentencja Bożego przesłania. Bogu zależy na tym, żeby ludzkość poznała ten sens ludzkiej egzystencji. Polega ona na tym, żeby czynić dobro (poprzez boskie działania). Dobro jest miarą Miłości. Jest budulcem nie tylko Świata, a kwintesencją bytu Bożego. Bóg jest Miłością, które zbudowane są z funkcjonałów dobra.
Poprzednio pisałem o różnych religiach: Co najważniejsze, wszystkich cechuje podobna wartość duchowa i moralna. Co znaczą te słowa? Nie jest ważna otoczka wiary, a główne przesłanie – Dobro i Miłość.
Wszystko co niesie to przesłanie jest tego warte. Bóg nie będzie nas rozliczał z katechezy, a z wiary i dobrych uczynków. Nawet zwykły news gazetowy opisujący dobre uczynki jest pouczający i ewangeliczny. Religie jedynie jednoczą ludzi tej samej wiary, tworzą wspólnoty. Najważniejsze, że niosą Boży paradygmat, Bożą tajemnicę, sens ludzkiego bytowania.
Powszechny dostęp do opisów dobra sprzyja, że wszyscy są jednakowo ewangelizowani. Kto to przyjmuje? Uważam, że wielu. Wszyscy, którzy mają dobrą wolę znają główny Boży imperatyw. Wszyscy mają jednakowe szanse: tak że nie mogą się wymówić od winy (Rz 1,20).