Jeżeli ma, to można to po ludzku wykorzystywać. Np. organizować pielgrzymki różnego rodzaju, najlepiej dzieci chorych, aby skruszyć Jego niedostępność. Czy Bóg może zmieniać u siebie nastroje? Czy Bóg ulega wzruszeniom? Wydaje się, że Bóg różnie rozdaje swoje łaski. Kogoś kocha bardziej, innego mniej. Całe Pismo Święte mówi o Opatrzności Bożej rozdawanej w zależności od postawy ukochanego ludu. Wątpliwości nasuwają się same i kierują do pytań.
Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba rozdzielić Boga od Jego Syna. Bóg jako Stwórca Świata jest zapisaną kartą prawd zbudowanych na uczuciu Miłości. Prawdy te analizując pojedynczo, bez kontekstu, czasem wydają się formalne, bezwzględne, a nawet po ludzku okrutne. Aby człowiek mógł je zrozumieć Bóg posłał swego Syna, aby przez Jego człowieczeństwo pokazać zamysły Boga.
Pytanie Czy Bóg ma ludzką wrażliwość? jest pytaniem źle postawionym, bo to człowiek otrzymał od Boga Jego wrażliwość i umiejętność kochania. Przełożenie zwrotne wydaje się nieporozumieniem, jak przyrównywanie Boga do człowieka. Skutek nie ma wpływu na przyczynę. Została tu zachwiana racja logiczna.
Człowiek, nie rozumiejąc, upierdliwie zadaje pytanie: Czy Bóg ma ludzką wrażliwość? Jezus, Syn Boga, przez swoją ludzką naturę pokazał Ojca w świetle
ludzkim. To co było zimne stało się ciepłe, co formalne stało się przyjazne. Sucha reguła logiczna nabrała łagodności. Surowość została złagodzona miłosierdziem. Jezus tłumaczy, że Bóg-Ojciec udziela Łaski wszystkim jednakowo. Problem jest w człowieku, ile z niej skorzysta. Pytanie należy sformułować stwierdzeniem. Bóg ma ludzką wrażliwość na tyle, na ile człowiek na to pozwoli. Brzmi to paradoksalnie, ale ludzkie odczucia są uzależnione od nas samych. Więcej zainwestujemy, więcej otrzymamy. Bóg daje człowiekowi narzędzia, którymi człowiek sam może się uszczęśliwiać.
Doskonałość religii chrześcijańskiej bierze się z koncepcji, że człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Sam w sobie ma zdolności, które może wykorzystać do samostanowienia. Dla ludzi Bóg ma tyle wrażliwości ludzkiej, co człowiek może ustanowić. Dlatego dla niektórych Bóg jest wrażliwy, kochający i zsyła Łaski, dla niektórych nieczułym Panem tego Świata.
Uwrażliwiając siebie uwrażliwia się Boga. Niesłychane, do czego Bóg dopuścił człowieka i jakie dał moce. Do jakiej godności go wywyższył poniżając swój majestat. Jestem pod stałym zachwytem Stwórcy. Innego mi nie trzeba.
“Aby człowiek mógł je zrozumieć (zasady funkcjonowania na ziemi) Bóg posłał swego Syna, aby przez Jego człowieczeństwo pokazać zamysły Boga.”
Rozumiem, że “posłanie Syna” użył Pan tutaj w pewnym skrócie myślowym. W przeciwnym razie należałoby przyjąć, że ewoluuje Pana teza, iż Jezus dopiero na krzyżu dostępuje godności boskiej.
Pozdrawiam. Zbyszek
Miałem na myśli Wysłanie Syna Człowieczego.
Na Ziemi Jezus korzystał z darów otrzymanych od Boga-Ojca.
Wyniesienie do Aktu działającego dokonało się na krzyżu.