Ten sam materiał stwórczy

        Księga Rodzaju tak opisuje stworzenie człowieka: Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę (Rdz 1,27). W zdaniu tym użyta jest koniunkcja < i > co w logice określa działanie łączne.  Wartość logiczna zdania została potwierdzona słowami: Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę (Rdz 2,22). A więc Stwórca użył do stworzenia kobiety tego samego materiału. Mężczyzna i kobieta została nazwana człowiekiem. Czym różnią się te istoty od siebie. Biologicznie tym, że w 23 parze chromosomów jest różnica. U kobiety jest para XX, u mężczyzny XY. 22 par chromosomów są identyczne. Przez pierwsze tygodnie embriony XX i XY są anatomicznie identyczne. Płody męskie zaczynają się różnicować około 40 dnia. Mężczyzna dodatkowo dziedziczy geny chromosomu Y. Obecność jego narzuca szybką maskulinizację.

Niektórzy badacze twierdzą, że chromosom Y to zwyrodniały chromosom X. On skutkuje innymi zachowaniami mężczyzny od kobiety. Kobieta jest bardziej opiekuńcza, a mężczyzna jest bardziej drapieżcą w życiu. Mężczyźni mają większe skłonności do zabójstw i sadyzmu niż kobiety. Kobietą się jest, a mężczyzną trzeba się stawać (Adam Rybicki)[1].  Istota jego ciągle poszukuje swojej tożsamości. Mężczyzna pozostający przy matce nigdy nie poczuje swojej siły. Staje się wiecznym chłopczykiem. Rozwój mężczyzny skutkuje jego duchowością. Bez tego rozwoju mężczyzna nie szuka swojej drogi, poddaje się okolicznościom, które go ukształtowały. Przykład. mężczyzna nieukształtowany modli się i wierzy jak go nauczono. Prawdziwy  mężczyzna się buntuje, szuka własnego rozeznania i własnej drogi duchowej. Mężczyźni są bardziej gwałtowni i nieobliczalni. Piotr gwałtownie odcina ucho Malchusowi, gwałtownie wyrzeka się Jezusa. Jezus rozwala kramy kupców w świątyni. Gwałtownie reaguje na kobietę, która dotknęła się Jego płaszcza. Jezus postanowił oddać życie na Odkupienie ludzkości i czynił to z pełną determinacją. Można powiedzieć, że prosił się o krzyż. Jezus i Piotr byli prawdziwymi mężczyznami.

          Natura kobieca jest inna. Ona dąży do spokoju. Jest bardziej opiekunką życia. Władcza natura męska spowodowała, że pozycja kobiety została zniżona do roli ludzi drugiej kategorii. I tak jest od tysięcy lat. Kto jest za to odpowiedzialny? Bóg daje równe szanse każdemu, ale w naturze wyróżnia płeć i nadaje jej różne prerogatywy. Ten dysonans można zmniejszyć darząc kobietę szczególną miłością i szacunkiem. Tylko głupiec zachowuje się jak zwierzę i wykorzystuje dary otrzymane. Kobiety mają możność pokazać najpiękniejsze strony człowieczeństwa pochodzące od ducha. 


[1]  Ks. Adam Rybicki, Lew i Baranek, Gaudium Lublin 2008 s.14.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *