Stworzył mężczyznę i niewiastę

        Opis wg tradycji kapłańskiej zawiera w sobie myśl teologiczną. Ujawnia w niej  główny zamysł Boży. Bóg stworzył istotę (człowieka) na swoje podobieństwo, które przeznaczone jest do panowania nad Światem: “Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!» (Rdz 1,26). Zaraz potem hagiograf potwierdził “stworzył mężczyznę i niewiastę” (Rdz 1,27). Zastosowana koniunkcja < i > wskazuje, że nie ma między mężczyzną a kobietą różnicy. Razem tworzą byt określany mianem człowieka. Nie ma więc żadnego powodu do dyskryminowania kobiet. Jest ona również pełnoprawnym dziedzicem Boga. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby kobieta nie mogła być szafarzem i kapłanem Boga. Tłumaczenia o kobiecych miesięcznych dolegliwościach i słabościach nie znajdują racji bytu.  Kiedy staniemy przed Bogiem nie będzie znaczenia, czy się było mężczyzną, czy kobietą. Przed Bogiem stanie człowiek. Być może różnica w płci będzie mieć znaczenie przy wyroku boskiej sprawiedliwości  i miłosierdzia, ze względu na różne zadania.

         Ważne są zadania jakie Bóg wyznaczył człowiekowi. Panowanie nad Światem obciąża człowieka wielką odpowiedzialnością. Kto dokłada się do niszczenia środowiska i boskich zasobów na ziemi i w kosmosie nie jest godzien miana dziedzica Boga. Trzeba zważyć, że Bóg podporządkował cały Świat człowiekowi. Na ufoludków nie należy liczyć. Na świecie jesteśmy sami. Cały Świat należy do człowieka[1]

          Jezus Chrystus swoją Osobą i postawą potwierdził ten zamysł Boga. Całkowite człowieczeństwo, jego przymioty, możliwości, wielkość pokazane zostały w Nim. Człowiek jest bytem niemal tak doskonałym[2], że grzeszność jego jest nie na miejscu i mu nie pasuje. Człowiek powiniem być święty już za życia , a przynajmniej powinien zmierzać do świętości. Do niej również zachęca Jezus w swojej działalność ewangelicznej: “Bądźcież wy tedy doskonałymi, jako i Ojciec wasz, który jest w niebiesiech, doskonały jest.” (Mt 5,28).

 


[1]  Pogląd autora wyrażany od lat.

[2]  Człowiek byt niemal doskonały,  Tytuł mojej trzeciej książki JEDNOŚĆ 2009.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *