Komórki macierzyste

Recenzując swoje własne prace pisarskie powiedziałbym, że jest w nich oprócz zachwytu nad Stwórcą, podziw dla ludzkiego umysłu. Te dwa zjawiska idą ze sobą w parze. Wielki jest człowiek i to on świadczy o wielkości Boga. Bogu potrzebna jest taka istota jakim jest człowiek.

Człowiek podpatruje przyrodę, ludzkie ciało. Zdobywa wiedzę, jak to wszystko funkcjonuje. Podpatrzył mechanizm rozwoju komórek biologicznych. W pewnym momencie przyszła refleksja wykorzystania wiedzy do ludzkiej ingerencji w mechanizm twórczy. Przyszła myśl, jak wyhodować w warunkach laboratoryjnych komórki potomne typowe dla różnych tkanek (kość, chrząstka, mięsień, tkanka nerwowa bądź podścielisko szpiku). Komórki wyhodowane mogą być wprowadzane do żywych organizmów (transplantacja). Już dzisiaj dzięki nim skutecznie leczy się niektóre choroby nowotworowe, nienowotworowe (choroby układu krwi i układu immunologicznego) oraz dziedziczne. W terapii można odbudowywać blizny pozawałowych, leczyć choroby Alzheimera, Parkinsona, udary mózgu, stwardnienia rozsianego czy cukrzycy.

Komórki macierzyste są pierwotnymi komórkami ludzkiego organizmu. Wyróżnia je nieograniczona zdolność podziału i rozwoju. Z nich rozwijają się wszystkie części ludzkiego organizmu: skóra, mięśnie, kości, nerwy, komórki krwi i organy. Dlaczego tak się dzieje? Komórki macierzyste dzieląc się dają początek innym komórkom, które różnicują się w procesie dalszych podziałów w komórki krążące we krwi (krwinki czerwone, białe, płytki krwi i limfocyty) oraz w komórki, które dają początek komórkom tkanki kostnej, tłuszczowej, mięśniowej oraz komórkom stanowiącym tak zwane podścielisko szpiku. Komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej wykazują podobne właściwości do macierzystych komórek krwiotwórczych pochodzących ze szpiku kostnego.

Tworzone są banki komórek macierzyńskich pobierane z krwi pępowiny, które zastępują konieczność szukania dawcy (proces czasochłonny i kosztowny). Komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej wykazują podobne właściwości do macierzystych komórek krwiotwórczych pochodzących ze szpiku kostnego. Limfocyty krwi pępowinowej są mniej dojrzałe i obojętne immunologicznie. Ich zastosowanie zmniejsza ryzyko odrzucenia przeszczepów.

Komórki macierzyńskie mogą pomóc przy odmładzaniu skóry i tkanki podskórne. Dzięki tym zabiegom można uzyskać efekt odmłodzenia o średnio 10 lat. Komórki regeneracyjne i macierzyste pozyskiwane są z krwi lub tkanki tłuszczowej pacjenta. Odbywa się to dzięki wysoko wyspecjalizowanym separatorom. W efekcie uzyskuje się zawiesinę komórek, którą wykorzystuje się przy wykonywaniu zabiegu. Własne komórki regeneracyjne i macierzyste pacjenta podane w skórę i tkankę podskórną zachowują się inteligentnie. Potrafią rozpoznać środowisko, w którym się znajdują i jego potrzeby. Dzięki temu rozpoczyna się proces regeneracji i odmładzania danej tkanki. Efekty odmłodzenia pojawiają się stopniowo, a poprawa trwa do roku czasu. Zabieg inicjuje proces odmładzania (twarzy, szyji, dekoltu, rąk), który odwraca skutki procesu starzenia się. Często to one są naszą wizytówką podczas pierwszego kontaktu.

Komórki macierzyste mogą być wykorzystane do usuwania brzydkich blizn (poparzeniowych, pourazowych) i defektów (nos po zrakowieniu). Bardzo przydatna jest technika drukowania w formacie D3.

         Naukowcy nie mają wątpliwości, że wykorzystywanie komórek macierzystych w przyszłości będzie coraz szersze i przełomowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *