Retrospekcja

          Zajmując się historią ciekawi rozwój wynalazczości, odkrywczości oraz rozwój sfery duchowej. Przedmiotem moich zainteresować jest najstarsza historia człowieka. Ok. 200 tys. lat temu, w epoce paleolitu w tzw. wczesnej epoce kamienia pojawiły się oznaki prehistorycznej sztuki. Ludzie prowadzili wędrowny tryb życia. Zajmowali się łowiectwem i zbieractwem. Już wtedy człowiek ujawniał zamiłowania do sztuki. Jakoś wyrobów uzależniona była od dostępnych narzędzi. Były to kamienie o ostrych krawędziach.

          75 mln lat temu erupcja super wulkanu Toba zabiła ok. 59 milionów osobników gatunku ludzkiego na całym świecie. Wędrówka ludzi zaczęła się od nowa, od Afryki poprzez Europę, Azję i po Amerykę. Dużą przeszkodą w osadnictwie były resztki końcowego zlodowacenia. Większe osady wchłaniały mniejsze. Powstawały większe skupiska ludzi. Tak rodziły się państwa. 

          Z paleolitu nastąpiło przejście do mezolitu (ok.10 tys. lat temu, wg mnie czas ten trzeba jeszcze bardziej przesunąć na czas wcześniejszy). W tym okresie ludzie osadzali się. Rozpoczął się okres rolnictwa. Bardzo ważny był lokalny klimat. To on stał się powodem nierównego rozwoju agrarnego, a przez to ogólnego. Różnice te były powodem do wojen. Wojny inspirowały do tworzenia zaawansowanych narzędzi i broni.

           W następnym okresie neolitu nastąpił rozwój prymitywnej technologii kamiennej. Można przyjąć, że ok. 10 tys. lat temu pojawiły się społeczności, którzy mieli już zasób wiedzy do tworzenia organizacji państwowych. Trzeba uwzględniać, że okres np. 1000 lat jest okresem bardzo długim w czasie. W takim długim okresie mogły się zdarzyć przeróżne przełomowe chwile w historii ludzkości.

          Holocen zaczął się ok. 11.7 tys przed Ch..  i trwa do dnia dzisiejszego. Ok. 10 tys. lat temu na Ziemi żyło od 1 do 10 miliona ludzi.

           Poznawanie historii wiąże się z moją wyobraźnią. Nie raz podążam myślami po wsiach i miasteczkach w różnych częściach świata i wyobrażam sobie, jak ludzka myśl powodowała przeróżne  usprawnienia w życiu, jak powstawały nowe narzędzia. Jak pojawił się pierwszy żuraw (do wydobywania wody ze studni) bazujący na maszynach prostych. Jak wytworzono pierwszy bloczek, a później  wielokrążek, który pozwolił na podnoszenie ciężkich obiektów (pale drzew). Jak wykorzystano kolistość p. ściętych drzew do przesuwania np. bloków skalnych. Siłą wyobraźni widzę radość twórców którzy zastosowali koło w prymitywnych wózkach. Fascynuje mnie myśl, która się zrodziła w wielu miejscach świata, którą Pitagoras  później podał jako wzór na długość przeciwprostokąta w trójkącie prostokątnym (twierdzenie Pitagorasa). Pomysłodawcy (Egipcjanie, Sumerzy), bez tego wzoru, doszli do tego samego rozwiązania, że trzy długości 3, 4 i 5 tworzą trójkąt równoboczny, który pozwala wytyczać kąt prosty, tak ważny w budownictwie.

           Może kiedyś (zapewne w życiu przyszłym) będzie nam dane obejrzeć retrospekcję tych cudownych zmagań ludzkości. Oj, będzie to bardzo interesująca retrospekcja!

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW

13102026290000950200272633  https://zrzutka.pl/z/pawel1949

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *