Narodzeniu fizyki jądrowej towarzyszy niezwykły przekaz. Zdaniem wielu uczonych nie ma możliwości przedstawienie atomu w sposób obrazowy. Aby się uporać z tą nie niedogodnością Werner Heisenberg (1901–1976) posłużył się modelem matematycznych. Do tego użył liczby kwantowe formułując mechanikę macierzową. Erwin Schrödinger (1887–1961) opracował równanie matematyczne (nazwane później równaniem Schrödingera) w oparciu o teorię falową. Obie metody, wydawałoby się różne, są poprawne, co udowodnił Paul Dirac (1902–1984). Sformułował on “teorię transformacji”, która połączyła mechanikę macierzową Heisenberga i mechanikę Schrödingera w jedną abstrakcyjną teorię.
Fizycy sobie poradzili, ale jak tę prawdę przekazać zwykłemu człowiekowi. Co jest na rzeczy? Zwykły człowiek posługuje się zmysłami i nie bardzo przyjmuje przekaz, że nie można czegoś opisać dostępnymi pojęciami.
Otóż, tajemnica tkwi w tym że fizyka jądrowa zajmuje się niezwykle małymi obiektami, które na dodatek pędzą w zawrotną prędkościami, jak np. elektrony wokół jądra. W rzeczywistości subatomowej, nie same obiekty badane są dostępne, a jedynie pomiary ich własności (liczba fotonów, częstości)
Heisenberg ujął tę niedogodność zasadą nieoznaczoności. Własności atomu można jedynie zmierzyć, a w pomiarach nieodłącznie zawiera się niedokładność wynikająca z ludzkiej percepcji.
Model atomu Ernest Rutherforda i Niels’a Bohra jest dalekim uproszczeniem, ładną wizualizacją bardzo skomplikowanych procesów które się dzieją w każdym atomie. Gdy mowa jest o stabilności atomów, jest to informacja zgoła fałszywa. Świat subatomowy jest niezwykle aktywny i dynamiczny. To pokazuje naturę Świata, która jest ciągłym procesem, ciągłym stawaniem się. Dynamika w sobie, jest niezwykłością, darem. Pokazuje ogromną odległość pomiędzy dziełem stworzenia, a stabilnością ludzkiego życia. Człowiekowi pozostaje podziw dla Stwórcy i dla Jego koncepcji. Świat jest ogromną maszynerią, relacjami parametrów, powiązań praw i zasad. Wszystko jest utrzymane w estetyce barw i kolorów. Kto tego nie zauważa, nie doświadcza tego piękna, które jest dostępne, ten nie jest wart boskich zabiegów i dzieła stworzenia.
Hagiograf Księgi Wyjścia umieścił Boga w krzaku gorejącym pośród szalejącego ognia. Jak trafnie brzmi jego przekaz. Bóg jest samym działaniem, Aktem: “Jestem, który Jestem” (Wj 3,14).
adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW
13102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949