Kolejni królowie Judy

          Po śmierci Asy królem został jego syn Jozafat (870–848 przed Chr.). Popierał wiarę ojców, religię monoteistyczną: “Poszedł on we wszystkim drogą swego ojca, Asy. Nie zboczył z niej starając się czynić to, co słuszne w oczach Pańskich.” (1 Krl 22,43). Zlikwidował całkowicie nierząd sakralny ( 1 Krl 22,47). Usunął świątynki wyżynne i Aszczery. Zadbał o edukację religijną. Wzmocnił Judę militarnie. Przeprowadził reformę sądownictwa. Swój lud nawracał osobiście. Modlił się z wiarą, a  Bóg okazywał mu Łaskę (liczne cuda). Nawiązał dobre stosunki dyplomatyczne z królem izraelskim Achabem, o które zabiegał już wcześniej król izraelski Omri (845–874 przed Chr.). “Jozafat wystawił flotę dalekomorską, aby płynęła do Ofiru po złoto. Jednak nie popłynęła, bo uległa rozbiciu pod Esjon-Geber. Wtedy Ochozjasz, syn Achaba, powiedział Jozafatowi: «Niech moi słudzy idą na okręty z twoimi sługami!» Ale Jozafat nie chciał. ” (1 Krl 22,49–50).

          Po śmierci Jozafata rządy objął jego syn Joram (848–841). Joram przyjaźnił się z Achabem, jak jego ojciec. Achab dał Joramowi swoją córkę  Atalię za żonę (2 Krl 8.18.26). Ten mariaż spowodował, że ze względu na żonę: “Kroczył on drogą królów izraelskich – podobnie jak czynił ród Achaba – ponieważ córka Achaba była jego żoną. Czynił on to, co jest złe w oczach Pańskich.” (2 Krl  8,18).

          Po śmierci Jorama rządy objął jego syn Ochozjasz (judzki).

          Atalia wymordowała w Judzie pretententów do tronu i zagarnęła władzę (841–835) nad państwem judzkim. Wraz ze swoimi synami wtargnęła do świątyni jerozolimskiej i zagrabiła znajdujący się tam sprzęt (2 Krn 24,7). Propagowała kult Baala.

          Księżniczka Joszeba, siotra Ochozjasza (judzkiego) uratowała od śmierci jednego z jego synów Joasza, który miał wówczas 12 miesięcy. Przez lata z pomocą kapłana Jojady ukrywała go w świątyni. W roku 835 przed Chr. nastąpiła uroczysta intronizacja siedmioletniego Joasza (835–796) na króla Judy. W okresie małoletności Joasza państwem judzkim kierował na pewno kapłan Jojada. On też wywierał później wpływ na rządy Joasza (judzkiego). Za ich sprawą świątynia jerozolimska została odnowiona. “Joasz czynił to, co jest słuszne w oczach Pańskich, przez wszystkie dni, póki pouczał go kapłan Jojada.” (2 Krl 12,3). Joasz zginął z rąk jego przeciwników.

          Następcą Joasza został jego syn Amazjasz (796–767 przed Chr.). Zemściła na mordercach jego ojca. Walczył z powodzeniem z Edominami, zdobywając ich twierdzę Sela. prowadził też wojnę z Izraelem, która przegrał. Został pojmany, ale uciekł do Lakisz. Tam został jednak zamordowany.

         Po Amazjaszu królem został jego syn Azariasz (Ozjasz) (791–739). 

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW

13102026290000950200272633  https://zrzutka.pl/z/pawel1949

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *