Za czasów panowania Azariasza działali prorocy: Izajasz i Micheasz. Azariasz prowadził zwycięskie wojny z Filistynami. Ammonitów zmusił do płacenia daniny. Rozciągnął władze na cały Negeb i południową pustynię, miał dostęp do Zatoki Eleackiej i odbudował port Salomona Esjon–Geber Umocnił mury Jerozolimy. Juda wróciła do dawnej świetności. Stworzył silną dobrze zorganizowaną armię. Pod koniec swego panowania zachorował na trąd i musiał zamieszkać w jakimś domu poza pałacem królewskim. Władzę przekazał swojemu synowi Jotamowi (739–734), ale najprawdopodobniej do śmierci sam za jego pośrednictwem, kierował losami państwa (2 Krl 15,5, por 2 Krn 26,21). Za jego panowania zostało założone miasto Rzym (753 przed Chr.). Jako władca popierał kult jahwistyczny, jednak nie zdołał wprowadzić całkowitej czystości i jedności kultu, stąd lud składał jeszcze krwawe ofiary i kadzielne na wyżynach. Jotam był królem budowniczym. Zbudował m.in. Bramę Górną świątyni jerozolimskiej. Odniósł sukces w wojnie z Ammonitami. Rządy po nim przejął jego syn Achaz (734–728). Po śmierci ojca wyznawał religię kananejską. Uczestniczył w obrzędach pogańskich (swojego syna przeprowadził przez ogień). Achaz został pokonany, kiedy Królestwo Izraela i Syria przeprowadziły wspólny atak na Judę. Odrzucając radę proroka Izajasza zwrócił się o pomoc do króla asyryjskiego Tiglat-Pilesera II i tak stał się jego poddanym.
Po jego śmierci rządy objął jego syn Ezechiasz (728–699). W tym czasie władzę w Asyrii przejął Sargon II. On to napadł na Samarię, ludność została wysiedlona do Asyrii i Medii. Królestwo Izraelskie przestało istnieć.
W 701 roku przed Chr. Asyryjczycy (król Sennacheryb) napadli na Judę. Zdobyto Lakisz, Jerozolima została oblężona. Odstąpiono od zdobycia miasta i powtórnie zaatakowano. Jerozolima została obroniona i zachowała niezależność. Ezechiasz liczył na pomoc ze strony Egiptu.
Ezechiasz wprowadził reformę religijną, znosząc kult pogański. Współpracował z nim prorok Izaajasz.
Po Ezechiaszu rządy przejął jego 12 letni syn Manasses (603–639). O dziwo, był on najbardziej bezbożnym królem Jerozolimy: “czynili większe zło aniżeli narody pogańskie, które Pan wytracił przed Izraelitami. ” (2 Krl 21,9). W świątyni jerozolimskiej postawił posąg bogini Aszery, a swojego własnego syna złożył w ofierze całopalnej.
Po jego śmierci rząd przejął jego syn Amon (642–640). Został zamordowany przez sługi swego pałacu (2 Krl 21,19–23).
adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW
13102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949