Tajemnice pejoratywne

          Tajemnice, to również niewyjaśnione zjawiska. Nie mają one jednak pejoratywnego charakteru. Wynikają z niewiedzy lub niemożności dojścia do  prawdy przez brak odpowiednich instrumentów badawczych. Jeżeli ktoś mówi, że coś jest okryte tajemnicą, to można przypuszczać, że dotyczy spraw wstydliwych. Jeżeli tak, to faktycznie nie ma czym się chwalić.

          Religie ezoteryczne, gnoza owiane są tajemnicą. Dlaczego? Bo są narzędziem dyscyplinującym swoich wiernych. Tajemnica wzbudza strach. Jeżeli wiara jest podszyta strachem nie ma nic wspólnego z wiarą.

          Tajemnicą są również objęte przeróżne złe uczynki jak zdrady małżeńskie, kradzieże, morderstwa, zbrodnie, fałszerstwa, zawarte układy polityczno-gospodarcze.

          Niektóre zdarzenia historyczne objęte są tajemnicą. Utajniając niektóre,  można fałszować historię. Po Soborze Watykańskim II  ubolewano, że za czym innym opowiadali się Ojcowie Soboru, a co innego przekazywano opinii publicznej. Biskupi chcieli aktywizować wiarę, aby „zaofiarować wiernym cały jej rozmach”. Tak jednak się nie stało. Obawiano się zbyt głębokiej rewizji doktryny kościoła.

           Pejoratywny charakter ma tajemnicza działalność masonerii. W niej istnieje tajna doktryna filozoficzna i religijna, wprowadzona przez gnostycką Różę-Krzyż. Z okultyzmem łączy się zazwyczaj magię, panteizm, kabałę, ezoteryzm, spirytyzm, system potrójnego świata itd. Masoneria zwalcza klerykalizm (dążenia, tendencje do podporządkowania życia społecznego, kulturalnego i politycznego duchowieństwu, Kościołowi), formy totalitaryzmu, formy przesadnego dogmatyzmu. Uznaje wolność sumienia jako prawo naturalne człowieka. Od początku wolnomularstwo weszło w konflikt z Kościołem, choć były próby zniesienia potępienia. Masońskie działania skierowane przeciwko religii są dobrze znane: imiona masonów Woltera, Robespierre’a J. Ferry’ego, E. Combesa stanowią tego ilustrację. Nienawiść do religii wydaje się w tym wypadku należeć do natury masonerii.

          Mówi się otwarcie, bez żenady o tajemnicach Watykanu. Ciarki przechodzą, gdy o tym się wspomni. Watykan, miasto dzierżące depozyt wiary, coś co powinno być jawne z samego sensu Objawienia zachowuje własne tajemnice. Dlaczego? Bo przechowuje swoje grzechy (w dowodach pisanych) z okresu dwóch tysiącleci. Niektóre tajemnice (konklawe) można zrozumieć. Chodzi o dobro przeprowadzonych działań. Jawność może doprowadzać do działań nieetycznych, wpływaniu na przebieg wypadków zabezpieczających partykularne interesy. Za zdradzenie tajemnicy dotyczącej obrad konklawe grozi kara ekskomuniki.

         Niektóre tajemnice są zwykłymi oszustwami, wynikające z niewiedzy, głupoty lub chęci ukrycia prawdy. Inne mogą wynikać z przekazów historycznych, które zostały zdogmatyzowane. Tajemnice mogą dotyczyć błędnie przyjętych tez, hipotez czy teorii. Wszystko, co niejasne stanowi tajemnicę.

          Niektóre tajemnice obrażają Boga. Warto przemyśleć grzeszność ludzką również pod tym kątem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *