Katecheza młodych cz.34.

–       Mów co chcesz, ale cała koncepcja ofiary Abrahama z syna Izaaka jest niesmaczna mimo, że rozumiem przesłanie treści teologicznej.

–       Nie tylko tobie (Søren Kierkegaard, 1813–1838). Opowiadanie to jest krytykowane zarówno przez  wierzących jak i niewierzących. W Piśmie świętym można spotkać wiele przykładów opowiadań niezbyt etycznych, które służą do wyprowadzenia myśli teologicznych. Proszę zapoznać się z przypowieścią Obrotny rządca: Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił (Łk 16,8), niedawno omawiany występek córek Lota, czy ukrywaniu swojej żony przez Abrahama.

–       Podobnego zdziwienia doznałam gdy przeczytałam, że po śmierci Sary Abraham szybko ożenił  się (z Keturą Rdz 25,1) mimo podeszłego wieku. Spłodził z nią jeszcze sześciu synów.

–       Prawdopodobnie autorzy szukali wyjaśnienia pochodzenia sześciu arabskim plemionom w północnej i wschodniej Palestynie.

–       Historia Izaaka jest równie fascynująca.

–       Tak, dlatego zachęcam do lektury Księgi Rodzaju werset 24 i następne. Dostrzeżesz usilne starania o czystość etniczną. Izaak bierze sobie za żonę piękną Rebekę, która była jego daleką krewną. Podobnie jak Sara była niepłodna. W końcu rodzi dwóch synów bliźniaków. Pierwszego Ezawa i drugiego Jakuba. Autor chciał podkreślić, że synowie pochodzą ze szczególnego daru Boga. Obaj wspaniali, a zupełnie inni. Ezaw prosty w obejściu trudniący się polowaniem i wrażliwy Jakub.

–       Ten „wraźliwiec” wykołuje własnego brata i wyłudzi pierworództwo.

–       Na tym przykładzie warto pokazać dwie osobowości. Racjonalnego Ezawa, którego interesuje tylko konsumpcja oraz Jakuba, który sięga wysoko. Bóg chwali człowieka czynu, nawet jeżeli jego środki nie do końca są czyste. W końcu nie nastąpiła żadna zbrodnia. Jakub wykupił pierworództwo od brata, a ojca oszukał tylko dlatego, bo zmuszała go do tego sytuacja. Ocena etyczna czynu Jakuba jest niekorzystna, ale opisana historia jest bardzo ludzka. Na kanwie wielu nieetycznych zachowań powstają wielkie dzieła. Gdyby nie pazerność kościoła, wielu bogatych ludzi nie byłoby dzisiaj tak wiele pięknych i bogatych pamiątek, budowli sakralnych, pałaców itp.

–       Mówisz to tak lekko, jakbyś to chwalił i usprawiedliwiał.

–       Nie, mówię jak jest. Musisz uodparniać się na wiele nieetycznych zjawisk, bo one po prostu zdarzają się. Zależy mi, abyś przez swoją wrażliwość i umiłowanie czystości ducha nie wpadała w skrajny pesymizm. Życie nie jest sielanką, ale nie wolno się poddawać. Trzeba zawsze patrzeć za horyzont. Przeciwności losu pokonywać, drobiazgami nie przejmować się, a małe uchybienia ludzkie lekceważyć. Nie chcę abyś była egzekutorem etycznym. Wiele rzeczy trzeba pozostawić Bogu. On wie najlepiej jak ze złego wyprowadzić dobro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *