Papieże cd. 26

Papież Syzyniusz (708) był ciężko chory. Zmarł nagle po 20 dniach pontyfikatu.

Papież Konstantyn I (708–715) uzdrowił stosunki rzymsko-bizantyjskie. Przebywał rok na dworze konstantynopolskim i rozwiązywał wszelkie problemy i sporne kwestie. Był ostatnim biskupem rzymskim, aż do czasów Pawła VI (1967), który odbył podróż do Konstantynopola. W trzy miesiące po powrocie do Rzymu, cesarz Justynia II i jego syn zostali zamordowani. Następca Filipikos-Bardanes był zdecydowanym zwolennikiem monoteletyzmu. Powiadomił o tym papieża. Drogi papieża i cesarza rozeszły się. Skończyła się zarazem supremacja cesarzy bizantyjskich nad papiestwem. Cesarz został  oślepiony i złożony z urzędu. Następca Anastazjusz II odwołał dekrety Filipikosa-Bardanesa dotyczące monoteletyzmu. Papież przyjął ortodoksyjne wyznanie wiary cesarza Anastazjusza II.

Papież Grzegorz II (715–731) był świadkiem pojawiającego się nowego sporu. Cesarz bizantyjski, pod wpływem judaizmu i islamu wypowiedział się jawnie przeciwko kultowi obrazów[1]. W 727 r. cesarz Leon II usunął wizerunek Chrystusa znad wykonanych z brązu wrot cesarskich, co spowodowało gniew mieszkańców stolicy. Papież Grzegorz II sprzeciwił się poczynaniom cesarza. Skutkiem były próby pozbawienia życia papieża. Papież nie chciał zrywać stosunki z Bizancjum. Stanowiło ono ochronę przed Longobardami. Cesarz nakazał niszczenie wszystkich ikon. Ikonoklazm stał się wizytówką bizantyjskiego państwa i Kościoła. Papież nawiązał kontakty ze światem germańskim.

Papież Grzegorz III (731–741) wybrany przez aklamację ludu rzymskiego. Na synodzie w Rzymie (731) papież potępił edykt wprowadzający ikonoklazm i ekskomunikował wszystkich, którzy niszczyli święte obrazy. Pogorszyły się stosunki z królem Longobardów. Papież zwrócił się do Karola Młota, który po odparciu Arabów w bitwie pod Poitiers (792) przyczynił się do integracji wszystkich Franków. Z pomocą Karola Młota król germański Winfryd prowadził ewangelizację Germanii. Grzegorz III przesłał Winfrydowi paliusz, mianując go arcybiskupem Moguncji. Związanie się z Frankami miało wpływ na dalszą historię.

          Proszę zwrócić uwagę, jak mało jest informacji na temat doktryny chrześcijańskiej, a jak wiele jest polityki.


[1]  Bóg jest niewyobrażalny, natomiast Jezus (Bóg) miał konkretną postać. Zachód uważał, że malowanie Jezusa Chrystusa nie jest czymś negatywnym. Ikonoklazm Wschodu nie jest do końca zrozumiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *