Papieże cd. 37

Papież Leon VIII (963–965) był osobą świecką. Wszystkie święcenia otrzymał w ciągu jednego dnia. Uciekł do Ottona, gdy powrócił Jan XII.

Papież Benedykt V (964)  wybrany przez lud rzymski pomimo żywota Leona VIII. Gdy powrócił on do Rzymu, Benedykt został zdegradowany i zesłany do Niemiec. Benedykt V zmarł nie doczekawszy się powrotu do Rzymu.

Papież Jan XIII (965–972) był synem Teodory Młodszej. Cesarz narzucił go Rzymianom, mając zamiar za je pośrednictwem sprawować władzę nad Państwem Kościelnym. Rzymianie z prefektem miasta pojmali papieża. Janowi XIII udało się uciec i schronić u Ottona III. W 966 r. powrócił do Rzymu, a miesiąc później przybył cesarz. Buntowników srogo ukarano. Prefekta przewieziono na ośle, nagiego i zwróconego twarzą w stronę ogona, do którego przymocowano dzwonek. Ośmieszonego na wszelkie sposób zesłano do Niemiec. Papież był zadowolony z represji, ale nie lud rzymski. Cesarz przebywał w Rzymie aż do 972 roku.  Za jego pontyfikatu Polska przyjęła chrzest w 966 r. W 967 r. papież koronował dwunastoletniego Ottona Młodszego na cesarza.

Papież Benedykt VI (973–974)   był uległy cesarzowi. Zwalczał symonię i reformował życie zakonne. Gdy zmarł Otton Wielki, brat Jana XIII z rodu Krescencjuszy wykorzystał kryzys i usunął Benedykta VI, osadzając w  więzieniu. Doprowadził do elekcji Bonifacego VII.

Antypapież Bonifacy VII (974) rozpoczął swój pontyfikat od uduszenia poprzednika  własnymi rękami. To spowodowało rozruchy. Bonifacy zbiegł, zabierając kosztowności ze skarbca świętego Piotra. Wrócił po 10 latach.

Papież Benedykt VII (974–983) był człowiekiem wielkiego formatu. Realizował reformy kluniackie, zwalczał symonię, starał się przekonać środowisko duchowe do celibatu.

Papież Jan XIV (983–984) tuż po elekcji zmarł cesarz. Na tę chwilę czekał Bonifacy VII. Wrócił do Rzymu i osadził w  więzieniu Jana XIV. Tam pozwolił mu skonać z głodu.

Antypapież Bonifacy VII po raz drugi (984–985) był zabójcą dwóch papieży. W 985 roku został zamordowany, a jego straszliwie okaleczone ciało wleczono ulicami Rzymu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *