Syllabus odc. 4/4

Uwaga. Cytaty z Syllabusa są opiniami z którymi Kościół się nie zgadza!

S: Prawa moralne bynajmniej nie potrzebują boskiej sankcji i nie jest wcale potrzebne, by ludzkie ustawy zgadzały się z prawem natury lub moc obowiązującą czerpały z Boga.

F: Nie o sankcje chodzi. Źle się dzieje, gdy omija się prawo naturalne. Ono od samego Boga pochodzi. 

S: Wiedza filozoficzna i moralna oraz świeckie ustawy mogą i powinny być niezależne od autorytetu Boga i Kościoła.

F: Mogą być, ale szkoda mądrości, które wnoszą.

S: Nie należy uznawać innych sił niż te, które tkwią w materii, a wszelki porządek moralny i uczciwość powinny polegać na gromadzeniu i powiększaniu majątku i zaspokajaniu pragnień.

F: Pozostawiam do dyskusji.

S: Niesprawiedliwość, która przyniosła sukces, nie uwłacza świętości prawa.

F: Ryzykowna teza.

S: Należy głosić zasadę nieinterwencji i jej przestrzegać.

F: Pachnie tu grzechem zaniechania.

S: Wolno odmawiać posłuszeństwa legalnym władcom, a nawet buntować się przeciwko nim.

F: Jak nie ma innego wyjścia, a jest się przekonanym o słusznej racji.

S: Złamanie najświętszej przysięgi oraz wszelki czyn zbrodniczy lub haniebny, sprzeczny z wieczystym prawem, nie tylko nie zasługują na potępienie, ale stają się całkiem dozwolone i godne największej pochwały, jeśli dokonane zostały w imię miłości ojczyzny.

F: Tak, o ile jest mocne uzasadnienie czynu.

S: Nie można przedłożyć żadnego dowodu, że Chrystus wyniósł małżeństwo do godności sakramentu.

F: Ja też tak myślę, choć mam w tej sprawie przekonania tradycyjne. Przysięgają sobie wzajemnie przyszli małżonkowie. Wszyscy inni, w tym Stwórca, są jedynie świadkami tej uroczystości. Godność sakramentu małżeństwa jest wytworem ludzkim, a nie boskim.   

S. Sakrament małżeństwa jest tylko uzupełnieniem kontraktu i może zostać od niego oddzielony; sakrament polega na błogosławieństwie dla małżonków.

Według prawa naturalnego węzeł małżeński nie jest nierozerwalny, a w rozmaitych przypadkach rozwód (we właściwym znaczeniu) może być usankcjonowany przez władzę świecką.

Kościół nie ma możności wprowadzenia zrywających przeszkód małżeńskich; możność ta przysługuje władzy świeckiej, która może też znieść przeszkody istniejące.

F: Zgoda.

S: Zniesienie świeckiej suwerenności, z której korzysta Stolica Święta, bardzo by posłużyło wolności i szczęśliwości Kościoła.

F: Też tak myślę.

S. W naszej epoce nie jest już użyteczne, by religia katolicka miała status jedynej religii państwowej, z wykluczeniem wszystkich innych wyznań.

F: Zgoda.

S: Chwalebne jest więc, że w pewnych krajach uważanych za katolickie ustawy zezwalają, by przybysze mogli tam sprawować publicznie swoje nabożeństwa.

F: To kwestia dobrej woli i empatii do innych.

S: Jest bowiem fałszem, jakoby wolność prawna wyznań i pełne prawo wszystkich do manifestowania jawnie i publicznie wszelkich swoich opinii i mniemań, prowadziły do łatwiejszego ulegania przez ludy zepsuciu moralnemu i duchowemu i sprzyjały zasadzie indyferentyzmu.

F: Jest w tym coś z na rzeczy.

S. Papież rzymski może i powinien pogodzić się i pojednać z postępem, liberalizmem i cywilizacją współczesną.

F: Jest to warunek dalszej koegzystencji na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *