Czym jest zło?

           Jezus często posługiwał się słowem “szatan”. Nie dlatego, żeby uznawał go za istniejący byt stworzony (upadły anioł), a za obraz zła. Szatan ontologiczny jest najbardziej zrozumiały dla niewykształconych wiernych. Jest przeciwieństwem bytu doskonałego. To proste przełożenie jest manipulacją pojęciową. Zło wynika ze złego działania, a nie z faktu istnienia. Istotę z gruntu złą ciężko sobie wyobrazić. Trzeba uwzględnić, że na obraz szatana nakłada się  spojrzenie antropologiczne. Szatana maluje się w postaci człowieczej, najczęściej w postaci karykaturalnej. Jezus przyjmuje zarzut, że jest szatanem nazywając siebie Belzebubem. Po czym wyjaśnia bezsens tego zarzutu: Jeśli szatan wyrzuca szatana, to sam ze sobą jest skłócony (Mt 12,26). Jeżeli  Jezus nie jest szatanem, to kto? Musi istnieć kto inny podobny do Jezusa, czyli postaci człekopodobnej. Jezus opiera się na sprzeczności logicznej, którą ujmuje słowami: Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, się nie ostoi (Mt 12, 25). Tym wyrażeniem Jezus mówi, że pomysł antropologicznego szatana jest logicznie sprzeczny.

           Idea upadłych aniołów jest również zagmatwana. One są tylko pojęciami konceptualnymi i nie mają swojej bytowości.  Zarówno pojęcia aniołów i szatana są często przywoływane, ale one mają charakter dopełnieniowy, uzupełniający przedstawiany kontekst. Bogu nie są potrzebni żadni pomocnicy. Ich istnienie przeczyłoby  boskiej doskonałości. Dla niewybrednych wiernych są bliskimi istotami. Spełniają rolę duchów opiekuńczych. Funkcjonuje również modlitwa Aniele stróżu mój, ty zawsze przy mniej stój…. .  Uznając istnienie aniołów i szatana przyjmuje się świat nadprzyrodzony jako skupisku duchów dobrych i złych. Do tego dołączani są dusze umarłych. W świecie nadprzyrodzonym robi się “ciasno” politeistycznie i chierarchicznie. Wypisz, wymaluj obraz z rzeczywistości ludzkiej. 

         Tymczasem przyjmując zło jako funkcjonał złej energii wyjaśnia wiele aspektów pojęciowych i zdarzeniowych. W tym ujęciu każda choroba, opętanie, niegodna czynność jest złem.

         Pojęcia konceptualne są bardzo zgrabnymi pojęciami i ich wykorzystywania daje określony efekt. Dla tych co wierzą w ich istnienie są tworami pożądanymi. Powodują one pewną tkliwość religijną i swoistą piękność. Tam gdzie nie szkodzą niech sobie będą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *