Funkcjonuje powszechnie taka myśl: Największym sukcesem szatana w XXI w. jest to, że ludzie uwierzyli, że go nie ma … . Moim zdaniem jest ona błędna i szkodliwa. Głosi istnienie ontologiczne (bytu ) szatana, który byłby zaprzeczeniem doskonałości Stwórcy. Na to miejsce podam myśl znacznie interesującą:
Największym sukcesem bytu ludzkiego i Stwórcy jest to, że został rozpoznany Ten (Bóg), który się przed nami ukrywa.
Człowiek odczytał, a Pan Bóg objawił nam siebie. W tym fenomenie dostrzegam współdziałanie Boga i człowieka. Bóg wyraził taką wolę, a człowiek na podstawie otrzymanego daru i siłą swojego rozumu odczytał.
Bóg jest i musi być.
Imperatyw “musi” wynika z logiki poznawczej i zasady: każda przyczyna ma swój skutek. Bóg nie tylko sprawił, że człowiek miał potrzebę Jego szukania ale natchnął go do opisania historii objawienia. Tak powstało Pismo Święte. Ponieważ fizycznie napisali go ludzie (hagiografowie) Pismo Święte zawiera tysiące błędów literackich i historycznych. Nie umniejszają one roli jakie Pismo ze sobą niesie. Przymykając oko na błędy, jawi się niezwykła literatura, która jest naszpikowana duchowością Stwórcy. Każdy, kto uważnie czyta Pismo Święte doznaje niezwykłego odczucia boskiej aury. Pismo działa na czytającego. Od początku istnienia emanuje z niego boska energia.
Kościół wiedząc o tym, ogłosił Pismo Święte jako dzieło kanoniczne, czyli treść jego uznał za święte. Za ogłoszoną świętością podążyły automatycznie błędy i one nabrały znamion świętości. To spowodowało, że Pismo Święte stało się przedmiotem ataku różnych krytyków i ludzi złej woli. Oni wytykają Pismu błędy, wyolbrzymiają niezgodności, a nawet szydzą.
Od wieku powstały metody badawcze (egzegeza, ), które mają za zadanie rugować z tekstu napotkane ewidentne błędy. Dzisiejsza technika pozwala na badania bardzo szczegółowe: badania kryminalistyczne dokumentów (podłoże, metody falsyfikacji, itp.), badanie dokumentów źródłowych i warunki w jakich powstałych, badania historyczne, porównawcze i dziesiątki innych. To co się czyni napawa optymizmem, bo wiara musi się opierać na wiedzy prawdziwej. Bajkowa oprawa religijna ma za zadanie zachęcać do wiary i tworzyć klimat duchowy, ale doktryna wiary musi być idealna, jak idealny jest jej Podmiot.