Masa

          Podobnie jak ładunek elektryczny masa cząstki jest wytworem działania energii wewnętrznej. Tu nauka zrobiła większe postępy. Ustaliła, że za  masę  odpowiedzialna jest cząstka zwana bozonem Higgsa.  Masa jest oddziaływaniem

kwarków (leptonów) z polem Higgsa. Inaczej mówiąc, masa jest pewnym oporem ruchu. Stąd wiosek, że masa jest również wytworem dynamicznym. Ujawnia się również przez siłę bezwładności.

Kolor (liczba kwantowa)

        Aby odróżnić kwarki znajdujące się w tym samym stanie spinowym od siebie wprowadzono parametr zwany ładunkiem kolorowym. Kwarki przekazują sobie oddziaływania (silne)  poprzez gluony. Kwarki zmieniają kolor (czerwony, zielony i niebieski). Kolory nie są na stałe przyporządkowane do pojedynczych kwarków Kwarki w neutronie wysyłają i pochłaniają gluony tak często, że nie ma możliwości zaobserwowania koloru pojedynczego kwarka. Liczba ta spełnia rolę porządkową (aby zachowany był zakaz Pauliego). Ładunek kolorowy jest źródłem pola oddziaływania pomiędzy kwarkami. Kwantami tego pola są gluony. Wymiana gluonów pomiędzy kwarkami  łączy kwarki w nierozerwalną całość.

         Na poziomie kwarków obserwuje się stałe przekazywanie sobie własności, aby np. neutron mógł być w całości. Na najniższym poziomie rzeczywistości  odbywa się ciągły ruch i zachodzą zmiany. Dynamika jest podstawową stałości funkcjonowania materii. 

         Można powiedzieć, że Stwórca oparł konstrukcję Świata na ciągłych zmianach i ruchach, aby w konsekwencji uzyskać układy stabilne.

         Wyobraźnia podpowiada, że materia wyglądająca stabilnie jest przestrzenią wielu burzliwych procesów i oddziaływań. Rzeczywistość się  kłębi, buzuje. Poszczególne elementy (kwarki) przekazują sobie właściwości. Świat tętni ruchem, zmianami. Istotą istnienia jest ciągły ruch i zmiany. Stabilność jest pozorem (chwilowym odpoczynkiem, ładowaniem potencjału). Bezruch jest synonimem śmierci, nieistnienia. Ta właściwość Świata przenosi się na biotyczne życie. Człowiek musi ciągle działać, aby utrzymywał swoje życie. Zasada ruchu i zmian jest uniwersalna we wszystkich aspektach rzeczywistości. Sam Stwórca jest dostrzegany przez swoje działania. Przykładów jest wiele. Tylko zmiany mogą cieszyć (albo martwić). Dobrze gdy idą ku dobru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *