Struktury cząstek elementarnych

          Rzeczywistość mniejsza niż średnica atomu opisywana jest dzisiaj przez model standardowy oraz przez teorię strun.

         Model standardowy wyróżnia w niej wiele cząstek. Nakłada na nie wiele parametrów i zasad. Model rozrasta się dzięki ciągłym odkryciom nowych cząstek. Przewidywania teoretyczne sprawdzają się w  badaniach.  Opisuje językiem matematyki relacje między cząstkami. Wyróżnia oddziaływania elektromagnetyczne słabe i silne. Jest modelem obecnie obowiązującym świat nauki. Wadą modelu jest nie uwzględnianie grawitonów.

         Teoria strun opiera się na zasadach działania, napięciach i energiach kinetycznych które razem powodują oscylacje, wibracje energetyczne. Teoria nie uwzględnia kwarków. Dostrzega rzeczywistość  jako wibrację energetyczne. Każdy element rzeczywistości jest struną o różnych drganiach (struny drgają bezustannie w sposób podobny jak fale stojące). Teoria opiera się na opisie matematycznym. Wydawałoby się, że teoria strun powinna być mi bliższa. Według obecnego stanu nauki teoria strun ma wady i ciągle trwają prace nad jej dopracowaniem.

         Suponuję, że teoria strun obowiązuje w ramach modelu standardowego. Kwarki są obiektami makroskopowymi w stosunku do jeszcze mniejszych elementów rzeczywistości.

         Jedna i druga teoria opisuje dynamikę świata subatomowego. Tam odbywają się  ciągłe procesy zmian. Tam wszystko się kotłuje, aby w skali makroskopowej osiągnąć stabilność. Stwórca na chaosie buduje Świat. Tym samym podpowiada, że panuje nad światem. Ujarzmia chaos, aby zapanowała stabilność. Tę zasadę przekazał życiu biotycznemu. Życie jest stałą walką. Trzeba bez przerwy pokonywać przeciwności. Istotą życia nie jest trwanie na zajętych rubieżach, ale stały bieg. Zmienność jest twórcza. Jest potrzebna do podtrzymywania świata w jego istnieniu.

          Długotrwałe przesiadywanie  przy otwartym oknie i obserwowanie co się dzieje na zewnątrz jest drogą do samounicestwienia. Kto chce żyć, musi podejmować coraz to nowe wyzwania. Życie narzuca na nas obowiązek życia dynamicznego. Człowiek musi bez przerwy generować dobro. Ono jest paliwem potrzebnym nie tylko dla nas, ale całego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *