Dorobek najstarszych cywilizacji

          Ziemia kształtowała się przez 4.5 mld lat. Ostatnim okresem  paleologicznym był czwartorzęd. Ok 75 tys. lat temu w Indonezji nastąpił wybuch wulkanu w okolicy jeziora Toba. Masa wyrzucona przez wulkan była 100 razy większa niż największa erupcja wulkanu w najnowszej historii – erupcja góry Tambora w Indonezji w 1815 r., która spowodowała „Rok bez lata” w 1816 r. na półkuli północnej. Erupcja wulkanu miała skutki katastroficzne. Miała ona wpływ na zmniejszenie całej populacji ludzkiej. Ocenia się, że liczba ludności spadła do 3–10 tys. osób. Potwierdzają to niektóre dowody genetyczne sugerujące, że dzisiejsi ludzie pochodzą od bardzo małej populacji od tysiąca do 10 tysięcy par rodziców, która istniała około 70 tys. lat temu. Populacje, które przeżyły, mogły mieszkać w Afryce, a następnie migrować do innych części Świata. Część naukowców zaprzecza wpływ wybuchu wulkanu Toba na ludzką populację.

          Gdy wspomina się najstarsze cywilizacje ludzkie, to zazwyczaj myśli się o ludach prymitywnych. To wielki błąd. To, że nie używano jeszcze słowa pisanego nie znaczy, że nie doświadczali postępu czasu. Sęk w tym, że brak jest artefaktów wskazujących o tym postępie. Przed 25 tys. lat istniały już kultury:

aszelska (jedna z najstarszych kultur dolnego paleolitu, występująca na terenach Afryki, Azji i Europy.), sangoańska, kormusańska. Kultura aszelska paleonitu dolnego i środkowego (1.5 mln –50 tys. lat temu). Zajmowano się zbieractwem roślin za pomocą kopaczek kijowatych, polowano na duże ssaki (słonie, nosorożce). Używano ognia. Budowano proste szałasy. Przyjmuje się, że była wytworem paleoantropów (człowiek neadertalski).

100 tys. przed Chr. czyniono pochówki, rysunki skalne, najstarsze ślady religii.

Budowano osiedla jaskiniowe, ziemianki, domy na drzewach.

Z 40 tys. lat przed Chr pochodzą zabytki sztuki, malarstwo jaskiniowe,  rzeźby (figurki).

          Ok 12 tys. lat (paleolit późny) temu udomowiono psa. 10 tys. zaczęło się rolnictwo i hodowla zwierząt. 8 tys. lat powstały pierwsze ośrodki miejskie, dając początek cywilizacjom. Kultura magdaleńska charakteryzowała się wyrafinowaną produkcją narzędzi z krzemienia, rogu i kości.

W okresie mezolitu rozwinęło się rolnictwo, hodowla (owce, świnie). Pojawiły się łuki i strzały. Wyrabiano naczynia (wyroby garncarskie). Budowano chaty, osiedla i domy na palach. 4 tys. przed Chr. wytapiano miedź, srebro, cynę, ołów.

Żydzi wyliczyli, że Świat powstał 7 października 3761 r. przed Chr.

          Budowa piramid miała miejsce w XXX wieku p.Chr. Pierwszą piramidę wzniesiono dla Neczericheta zwanego Dżoserem (XXVII w. p. Chr.). Jej architektem był legendarny mędrzec Imhotep. Na początku wzniesiono mastabę na planie kwadratu, na której postawiono kolejną mniejszą mastabę i tak dalej, aż konstrukcja uzyskała kształt piramidy schodkowej. Pod nią znajduje się prawdziwy labirynt korytarzy i magazynów, w których archeolodzy odkryli pozostałości wyposażenia grobowca. Piramidę otaczało „miasto” kamiennych atrap (czy też makiet) różnych sanktuariów i pałaców. Wiemy, coś nie coś, z odczytanych hieroglifów, ale to za mało aby opisać okres wcześniejszy. Sama budowa wymagała wiedzy, technologii, narzędzi. Na pewno robiono rysunki, projekty. Do wyznaczania katów prostych stosowano już właściwość trójkąta prostokątnego o bokach 3,4,5), później nazwaną zasadą Pitagorasa. Do wyznaczenia kierunku służyło urządzenie, podobne do rzymskiej groma, używanego do wytyczania kątów prostych i przebiegu ulic. Budowniczowie musieli znać się na budownictwie, budowaniu rusztowań, dróg dojazdowych. Musiano znać się na kamieniarce. Przy budowie piramid stosowano różne kamienie (m.in. biały wapień, czerwony grafit). Początkowo stosowano narzędzia miedziane, ale później przeszli na narzędzia z brązu, a u schyłku cywilizacji faraonów zaczęto stosować narzędzia żelazna.

          Przy transporcie wielkich głazów musiano znać podstawy mechaniki (statyki, kinematyki i dynamiki). Budowniczowie byli chronieni przed urazami. Medycyna pourazowa była im znana.

           Kapłani egipscy mieli wiedze na tematy paranormalne, metafizyczne. Bóstwo Amon spełniał polityczne funkcje w staroegipskim państwie. Bilokacja była stosowana do szpiegowania obcych.

           Pomijając różne fantastyczne teorie o kosmitach należy z całą atencją podziwiać pierwszych budowniczych, którzy wykazali się na owe czasy wielką wiedzą i determinacją.

            U Egipcjan powstała myśl monoteistyczna o jednym Bogu Atonie (za faraona Echnatona).

             Cywilizacja z okresu 5 tys. lat przed Chr.  była już bardzo wysoka i zasługuje na zainteresowanie.

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW 13102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *