Perm

          Kolejny okres historii Ziemi to Perm (od 299 mln – 252 mln). Na początku był to okres płazów. Okres ten zakończył się największym wymieraniem dotychczasowej historii Ziemi. Po karbońskim lasach nie ma już śladów. Na półkuli południowej, na kontynencie Gondwana, w środkowym permie kończy się długotrwałe zlodowacenie obejmujące Antarktydę oraz przylegające fragmenty południowej i środkowej Afryki, Ameryki Południowej, Australii oraz Indii. Następuje znaczne ocieplenie klimatu i zwiększa się tam powierzchnia lasów klimatu umiarkowanego, które dały początek złożom węgla kamiennego (znanym na przykład z Południowej Afryki i Australii). We wczesnym i środkowym permie na półkuli północnej w warunkach gorącego i suchego klimatu powstają czerwone osady pustynne oraz utwory wulkaniczne. W późnym permie następuje w Europie zalew morski. W bardzo płytkim morzu i w jego zatokach, w ciepłym klimacie, powstają grube warstwy ewaporatów. Dochodzi do wypiętrzenia się Uralu, Appalachy. W tej schyłkowej fazie ma miejsce bardzo silna działalność wulkaniczna, powstają wtedy wielkie wylewy law kwaśnych. Pod koniec permu dochodzi do największego w historii Ziemi wymierania gatunków. Całkowicie znikają wtedy trylobity, koralowce i denkowce. Rośnie ilość roślin iglastych. Wyraźny wzrost małży zarówno morskich, jak i słodkowodnych. Duży rozwój notują mszywioły. W morzach pojawiają się rekiny. W związku z postępującą suchością klimatu mocno podupadają płazy. Rozwijają się gady drapieżne. Dominowałysynapsydy (gady ssakokształtne).

          Krajobraz zmienił się. Niemal wszystkie lądy zostały połączone w jeden kontynent Pangea, od bieguna do bieguna. Reszta Ziemi pokryta została wielkim oceanem. To stwarzało warunki wielkich prądów morskich, tajfunów. Pojawiły się wielkie pustynie.  Tlenu w atmosferze ubyło. W lasach pojawiły się gady, szczególnie ssakokształtne. wśród których w późnym permie pojawiają się najwięksi lądowi (3-4 metry długości) drapieżcy, np. Inostrancevia i Dimetrodon. Jednocześnie wiele jest grup prymitywnych kotylozaurów oraz pierwsze wodne gady. Istniejące mezozaury wymierają.

         Europa w tym okresie znajdowała się pod wodą. To  z tego okresu w Polsce pojawiły się obecne złoża soli.

         Perm jest ostatnim (najmłodszym)  okresem paleozoiku. Zamyka okres starożytnego życia. Tak jak płazy, tak i gady nie wyginęły całkowicie, mimo późniejszych katastrof klimatycznych i kosmicznych. Zmieniły się, ewoluowały, ale pozostały do dnia dzisiejszego.

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW

13102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *