Buddyzm zen

          Jestem w trakcie czytania książki: “Bóg nie istnieje i jest zawsze z tobą” Brada Wernera” Charaktery  2014 r. Autorem jest amerykański buddysta zen, który pisze: “będąc buddystą zen, wierzę w Boga” (s. 16). Zanim omówię tę literaturę kilka słów na temat buddyzmu.

          Założycielem systemu filozoficznego “Buddyzm” jest syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw w północnych Indiach, Siddhārtha Gautama żyjący ok. 560 – 480 roku przed Chr. Warto podkreślić, że Buddyzm nie jest zaliczany do religii teistycznych. Słowo “buddyzm” zostało wprowadzone przez zachodnich uczonych. Jego wcześniejsza nazwa to dharma lub buddhasasana.

          Głównym założeniem buddyzmu są czynności zapobiegające cierpieniom. Do tego służą cztery prawdy głoszone przez twórcę systemu oraz ośmioraka ścieżka postępowania. Po jego śmierci jego nauka rozpowszechniła się po świecie. Dzisiaj buddyzm dzieli się na trzy tradycje: Theravāda,  Mahāyāna i Wadżrajana (mahajana). W roku 2008 było na świecie 380 mln buddystów (5 miejsce wśród wyznawców religii lub systemów religio podobnych).

          Buddyzm nie jest religią, ale ze względu na jego elementy  “oświecenia” może być pomocny w rozumieniu transcendencji w religiach teistycznych. Sam Budda był pierwszym człowiekiem, który doznał oświecenia, czyli stanu całkowitego wyzwolenia się z cierpienia. Buddyzm uznaje życie po śmierci, aby tam praktykować  nirwanę – całkowite wyzwolenie. W buddyzmie istnieje pojęcie reinkarnacji, czyli możliwość wielu wcieleń, tak długo, by osiągnąć oświecenie.

          Wiara w życie pozagrobowe jest kluczem mojego zainteresowania buddyzmem i dlatego podjąłem trud bliższego poznania tej filozofii.

           Buddyzm zen jest drogą duchowego przebudzenia. Autor książki jest mnichem buddyjskim, który przez  lata poszukuje tej drogi. Po za tym jest zwyczajnym współczesnym facetem,  muzykiem bazistą żyjący aktywnie we współczesnym świecie. Jest o tyle interesującym człowiekiem, który będąc buddystą przyznaję się do wiary w Boga. Sam jestem ciekaw, jak  przyjmę jego argumentacje i tezy filozoficzno religijne.

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW

13102026290000950200272633  https://zrzutka.pl/z/pawel1949

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *