Ewolucja postępowała skokowo

          2.58 mln lat temu według stratygrafii geologicznej rozpoczął się czwartorzęd, a w skali epok historycznych okres zwany Prehistoryczny. Przyjmuje się, trwał on do ok. 3.5 tys. lat przed Chr, Po nim rozpoczęła się starożytność trwająca do 476 roku po Chr. – do upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego.

          W okresie prehistorycznym kształtował się człowiek do dzisiejszej postaci homo sapiens.

          Od 2,5 mln lat temu w Afryce wschodniej homo habilis (człowiek zręczny) do ok. 1.5 lat temu. Potem homo erektus (człowiek wyprostowany, który pierwszy opanował sztukę posługiwania się ogniem), a później neadertalczyk i homo sapiens (Etiopia, Kenia, Tanzania). Przez jakiś czas, ci ostatni, żyli równocześnie. Ostatecznie neadertalczycy wyginęli. Pozostał homo sapiens, który rozprzestrzenił się na tereny zachodniej i wschodniej Azji.

           Brak artefaktów pośrednich sugeruje, że ewolucja postępowała jednak skokowo. Do dzisiaj nie rozpoznano do końca reguł ewolucji. 

          W prehistorii wykształcił się język. Korzystano z prostych narzędzi. Pies stał się udomowionym przyjacielem człowieka. Po okresie wędrówek i osiedleniu się zaczęto uprawiać fasolę, hodować kozy. łowić ryby. Korzystano z pierwszych prymitywnych narzędzi kamiennych, które z biegiem czasu stawały się coraz bardziej wyrafinowane i skomplikowane. Pojawiły się pierwsze pochówki,  pierwsze oznaki religijne i pierwsze oznaki prehistorycznej sztuki. Narzędzia były pomocne przy polowaniach i w budowaniu obiektów budowlanych (chaty i obiekty gospodarcze).

           Od początku człowiekowi towarzyszyły myśli jak sobie usprawnić życie. Ludzie byli dobrymi obserwatorami, podglądali przyrodę i od niej się uczyli. Nauczyli się rozpalać ogniska.  Zdolność abstrakcyjnego myślenia pozwalała sięgać w obszary myślowe poza codzienny zwykły żywot. Pokłady wiedzy wlanej zakodowane w naturę człowieka wyzwalały pomysły i chęć poznawania świata i jego eksploatację. Ludzie grupowali się w małe osady. Pojawiła się konkurencja. Ze względu na różnice posiadania i z ludzkich przywarów rodziła się zazdrość, a ona prowadziła do wojen. Do tego potrzebny był oręż. To z kolej zmuszało do rozwoju technologicznego (budowy osad obronnych, okopy,  uzbrojenia). Kataklizmy przyrody wywoływały lęk, a one umacniały w wierze o istnieniu sił nadprzyrodzonych. Słońce i sprzyjająca pogoda dawały świadectwo o dobroci bóstw. Na ludzkie podobieństwo wymyślano im historię. Świat został podzielony na świat rzeczywisty związany z trudami życia i świat nadprzyrodzony.

             Ziemia kryje w sobie dowody (artefakty) egzystencji pierwszych ludzi. Po wymyśleniu pisma zaczął się okres dokumentowania zdarzeń. Okres prehistorii jest bardzo ciekawy, ale bardzo trudny do odczytania. Dlatego jest tyle wersji, hipotez  i teorii. Rozwój techniki badawczej pozwala coraz bardzie wnikać w tajniki artefaktów. Z samych zapisów w ludzki genotyp DNA, który nauka potrafi odczytywać można dowiedzieć się, np. o wędrówkach ludzi po ziemskich globie.

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW

13102026290000950200272633  https://zrzutka.pl/z/pawel1949

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *