Po podboju Krety stała się ona miejscem należącym do historii Grecji. W XII w. przed Chr. kultura mykeńska upadła po napadzie ludów z północy. Zaczęły się tzw. wieki ciemne, które trwały do VIII wieku prze Chr. W tym czasie kolonizowali wybrzeża Anatoli, powstały miasta Efez i Milet. Pojawili się tzw. prekursorzy filozofii tzw. mędrcy, którym przypisuje się tzw. mądrości życiowe wypowiadane w sentencjach.
Misonos zwykł mówić: Zastanawiaj się nad słowami wychodząc od rzeczy, a nie nad rzeczami wychodząc od słów. W stwierdzeniu tym chodzi o to, aby abstrakcyjnych teorii nie wprowadzać w świat rzeczywisty, lecz odwrotnie. Rzeczy są takie, jakie są, a nie takie, jakie byśmy chcieli. Nie wolno naginać rzeczywistości do teorii abstrakcyjnych. Co jest rozumne, jest rzeczywiste; a co jest rzeczywiste jest rozumne (Georg Wilhelm Friedrich Hegel 1770–1831).
Chilon ze Sparty (grecki mędrzec żyjący w VI w. przed Chr). Był on autorem sentencji: Uważaj na samego siebie i strzeż się samego siebie; poznaj samego siebie.
Biante, twierdził, że poznanie odbywa się empirycznie. Jemu przypisuje się sentencję: Najliczniejsi są niegodziwce.
Hezjod. Nieznane dokładne daty życia; najczęściej, zgodnie z argumentem filologa aleksandryjskiego Arystarcha z Samotraki, umieszcza się Hezjoda około 700 r. przed Chr. Jego sentencja: Głupi, przeciw silnemu, kto okoniem staje: nie zwycięży, i biedy, a wstydu się naje.
Oprócz wspomnianych mędrców można wymienić: Pittakosa z Mityleny, Biasa z Priene i Solona z Aten. Solon to ten który przywiózł z Egiptu historię o Atlantydzie.
W okresie VII/VI wieku przed Chr. ukształtowała starożytna Grecja. Uformowały się państwa-miasta, terytorialne wspólnoty obywateli zwane polis. W tym okresie napisano poematy epickie jak Iliad i Odyseja. Pojawił się kult Zeusa i bogów Olimpii. Powstała słynna wyrocznia delficka. Na skutek emigracji powstawały liczne kolonie w basenie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. W koloniach pojawili się myśliciele, którzy zakładali swoje szkoły. Okres ten nazwano presokratejskim.
Powszechnie uważa się Talesa z Miletu (624–547) za pierwszego filozofa.
adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW
13102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949