Jerozolima to miasto znane na całym świecie. Dzisiaj stolica państwa Izraela. W zamierzchłych czasach (ok. 1003 r. p.Chr) miasto zamieszkałe było przez Jebusytów. W ciągu stuleci znane pod wieloma nazwami w różnych językach: Salem, Salim, Salimmu, Jebus, Jeruzalem, Syjon. W 995 roku zostało zdobyte przez Dawida. Kapłani Natan i Gat przeszli na stronę Dawida. Dawid ustanowił tam stolicę państwa izraelskiego i przeniósł do niej Arkę Przymierza. Zbudował tam pałac. Chciał w dziękczynieniu zbudować Bogu świątynie, ale kapłan Natan mu odradził znając na uwadze jego działania wojenne. Pomimo, że Dawid był bardzo religijny, po ludzku miał krew na rękach. Był sprawcą wielu mordów, w tym męża Batszeby, żony Uriasza, którą zamierzał poślubić. Poza tym nie był przykładem Żyda, dla którego 10 przykazań byłoby normą etyczną. Miał wiele żon, nałożnic. Oprócz oczywistych wad był odważnym żołnierzem, kochającym ojcem, miał poczucie sprawiedliwości, wierności wobec przyjaciół. Dzisiaj takie przywary i cechy charakteru nie mogły być respektowane. Nazwano by go człowiekiem o burzliwej naturze. Kto wie, czy nie pozostał ikoną ludzi o bogatej i skomplikowanej naturze. Był wrażliwy, a zarazem okrutny. Na pewno był ciekawy. jego życie było bardzo barwne. Bogaty przekaz biblijny doskonale nadaje się na scenariusz wielkiej epopei filmowej.
Pierwszą Świątynie w Jerozolimie zbudował jego Syn Salomon. Również jak ojciec był etycznie wieloznaczny.
Hagiografowie biblijni ujawnili, że w okresie XI/X w. przed Chr. Religia jahwistyczna przeżywała swój rozkwit. Być może wtedy utarła się koncepcja, która wg mnie jest nadużyciem, że Izraelici są narodem wybranym przez Boga.
W okresie o którym jest mowa Jerozolima stała się centrum religijnym, kulturowym, politycznym, gospodarczym i militarnym państwa Izrael.
Następne pokolenia traciły tę żarliwość religijną, aby w okresie niewoli babilońskiej na nowo ją odzyskać. Po rozpadzie Izraela na Izrael i Judę – Jerozolima pozostała stolicą Judy. W VI wieku zdobyli ją Babilończycy, którzy zburzyli Świątynię. W latach 30 VI wieku p. Chr został podbity przez Persów, którzy pozwolili Izraelitom powrócić do Judy. Żydzi odbudowali Świątynię. Jerozolima weszła w skład hellenistycznego imperium. W 67 roku p.Chr. Judeę podbili Rzymianie. Rzymianie pozostawili Żydom swobodę w sprawach administracyjnych i religijnych.
W latach 30-tych w Jerozolimie ukrzyżowano Jezusa Chrystusa. W 11 września 70 roku Tacyt zburzył Świątynie (II-gą) i miasto. Wszyscy Żydzi zostali wygnani z terenu miasta. Rzymianie zmienili nazwę kraju na Syria Palestyna. Żydom zakazano wstępu do miasta.
Po upadku cesarstwa rzymskiego (395 r) miasto znalazło się w Bizancjum. W VII wieku zajęli ją muzułmanie (Arabowie). Po burzliwej historii w grudniu 191 roku do Jerozolimy wkroczyły wojska brytyjskie na mocy międzynarodowych porozumień powojennych. w 1947 R. W ONZ uchwalono utworzenie państwa żydowskiego w Palestynie. To rozwiązanie stało się przyczyną ciągłego konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW
13102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949