Roboam

         Po Salomonie wybrano na króla jego syna Roboama (931–913). hcą zyskać poparcie plemion północnych udał się do Sychem. Na wieśc o tym Jeroboam, buntownik z czasów Salomona powrócił z Egiptu i stanął na czele buntu plemion północnych. Chcieli oni, aby król zdjął z nich ciężary podatkowe nałożone przez Salomona. Roboam zwrócił się do swoich doradców. Starsi ministrowie zalecali mu ustąpienie ludowi, młodzi, narywni byli temu przeciwni. Roboam podjął złą decyzje: “Mój ojciec karcił was biczami, ja zaś będę was karcił biczami z kolców” (1 Krl 12,14). To wystarczyło. Roam musiał uciekać do Jerozolimy.  Północne pokolenia odmówiły mu posłuszeństwa. Kraj podzielił się na dwie części: Judę (część południowa i Izrael (część północna). Wraz z podziałem kraju wystąpił problem religijny. Plemiona północne straciły jakoby dostęp do świątyni w Jerozolimie. Na czele Izraela stanął Jeroboam (931–910).  Początkowo rezydował w Sychem, później przeniósł się do Penuelu, Tirsy. Chcą powstrzymać pielgrzymki do Jerozolimy, gdzie znajdowała się arka przymierza, założył dwa sanktuaria, w Betel i w Dan. W nich postawił posągi cielców dla potrzeb kultu. Powołał nowych kapłanów wziętych z ludu. Było to sprzeczne z Dekalogiem. Prorok Achiasz, który do tej pory popierał Jeroboama wystąpił przeciw niemu, zapowiadając, że czeka go kara od Boga. On sam nie chciał odchodzić od wiary przodków i tłumaczył, że posągi cielców tylko symbolizują Jahwe. Wkrótce społeczeństwo zaczęło czcić cielce jako bóstwa. Religia ojców przeradzała się w religię pogańską. To oczywiście obniżyło znaczenie państwa w stosunku do narodów sąsiednich. Wkrótce niektóre plemiona odzyskały niepodległość. Państwo Izraelskie zaczęło się kruszyć.

         Między Judą a Izraelem powstało napięcie. Roboam zamierzał uderzyć na plemiona północne. Prorok Szemajasz odwiódł go od tej bratobójczej wojny. Z tej sytuacji cieszyli się Egipcjanie. Korzystając z osłabienia izraelitów faraon Sziszak (Szeszonk) napadł na Judę i Jerozolimę: “zabrał kosztowności świątyni Pańskiej oraz kosztowności pałacu królewskiego. Wszystko to zabrał. Zabrał również wszystkie złote tarcze, które sporządził Salomon.” (1 Krl 14,25).  Roboam też miał żony z obcych krajów i tak jak jego ojciec pozwalał na kult ich bogów. Dochodziło do tego, że ”Zaczął się również w kraju nierząd sakralny. Postępowali według wszelkich obrzydliwości pogan, których Pan wypędził sprzed Izraelitów.” (1Krl 14,24).

         Po 17 latach panowania Roboam zmarł, ale między państwami dalej pozostał konflikt. Jego syn Abijjam (913–911) dalej prowadził wojnę z Jeroboamem.

        Następcą Abijjama pozostał jego brat Asa (911–870). Nie jak podaje Biblia Tysiąclecia i inne przekłady, że był to jego synem!!!

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW

13102026290000950200272633  https://zrzutka.pl/z/pawel1949

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *