Redukcjonizm w  mojej wierze

          Oto moja osobista refleksja na temat wiary oraz zmiany, które w niej wprowadziłem. Pragnę podkreślić, że każdy czytelnik powinien samodzielnie ocenić przedstawione poniżej niektóre myśli, aby stały się one jego własnymi poglądami.

Co usunąłem, albo zmieniłem w mojej wierze?

1. Stary Testament: Odrzuciłem starotestamentalne, fałszywe oblicze Boga jako władcy na podobieństwo ludzkie, który karze i nagradza posłusznych.

2. Byty anielskie: Usunąłem koncepcję bytów anielskich, które zostały zapożyczone z sąsiednich religii, w których bogowie są królami i mają swój orszak królewski. Tym bardziej nie ma takich bytów jak archaniołowie itp. „Anioł” oznacza funkcję, a nie naturę bytową. Aniołem jest ten, który otrzymał od Boga funkcje posłańca – może to być człowiek, dusza zmarłego czy istota wirtualna powołana przez Boga.

3. Szatan: Szatan jest tylko obrazem zła i nie ma osobno istniejących bytów szatańskich. Taki punkt widzenia ułatwia mi skupienie się na osobistej odpowiedzialności i moralności, zamiast przypisywania zła zewnętrznym siłom.

4. Grzech pierworodny: Grzech pierworodny zamieniłem na grzeszność wynikającą z niedoskonałości natury ludzkiej (istot stworzonych). Taka perspektywa sprzyja większemu zrozumieniu i empatii wobec ludzkich słabości, a także bardziej humanistycznemu spojrzeniu na ludzką kondycję.

5. Zwiastowanie: Łukaszowy opis zwiastowania traktuję jako wizję Łukasza. Jest to wynik mojej krytycznej analizy tekstów biblijnych i traktowania ich jako literackich i symbolicznych przekazów, a nie dosłownych opisów wydarzeń.

6. Niepokalane Poczęcie: Nie uznając skażenia natury nowo narodzonych grzechem pierworodnym, nie podzielam wiary o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Maryję traktuję jak kobietę, która wiele uczyniła w zakresie życiowych potrzeb.

7. Wniebowzięcie Maryi : Dogmat o Wniebowzięciu Maryi Panny do nieba jest dla mnie pobożnym życzeniem wiernych, a nie rzeczywistością.

7. Nieomylność papieży: Nie uznaję dogmatu o nieomylności papieży i uważam go za bezzasadny. Przykłady z historii papieży są aż nadto pouczające.

8. Krytyka Kościoła: Kościół w swej historii uczynił wiele złego i głosi hipokryzję. Swoim postępowaniem zniekształcił naukę Jezusa Chrystusa. Największą słabością hierarchii Kościoła jest przekonanie, że mają jedyną rację.

Jeśli się nie odrodzi od nowa, zniknie z powierzchni ziemi.

9. I wiele innych: które przedstawiam w swoje twórczości

          Mój redukcjonizm w doktrynie wiary pokazuje głębokie pragnienie poszukiwania autentyczności i spójności między wiarą a osobistymi przekonaniami.. Każdy z nas ma prawo do własnych refleksji i poszukiwań w dziedzinie wiary, a moje podejście może być inspiracją dla innych, którzy szukają sensu i prawdy w swoim życiu duchowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *