Papieże w okresie 1045–1054

 

Papież Grzegorz VI (1045–1046)  – był ojcem chrzestnym papieża Benedykta IX. Ubolewał nad nieudanym pontyfikatem Benedykta. By ratować prestiż papiestwa i Kościoła namówił papieża do abdykacji za określoną kwotę. W pięć dni później został wybrany na papieża. Papież stanął na czele armii do zwalczania rozbójników, którzy nękali Rzym i okolice. Stronnictwo proniemieckie oskarżyło go symonię. Benedykt IX dalej uważał się za prawowitego papieża.

 

          W 1045 r. funkcjonowało trzech papieży: Benedykt IX, który wrócił z wygnania, Sylwester III wybrany przez ród Krescencjuszy oraz Grzegorz VI, który kupił ten urząd. Do króla Henryka III przyszedł list opisujący nienormalną sytuację. Na synodzie w Sutrii Benedykt IX został skazany na wygnanie, Sylwester III odesłany do dawnego biskupstwa, a Grzegorz VI skazano na zesłanie do Kolonii, gdzie wkrótce zmarł. Król Henryk III uratował papiestwo.

 

Papież Klemens II (1045–1047)    wybrany za namową króla Henryka III, w podzięce koronował króla na cesarza. Zapowiadał się na wielkiego reformatora, niestety zmarł przedwcześnie. Zdążył podnieść autorytet papieża.

 

Papież Damazy II (1048)    zmarł wkrótce (być może został otruty przez zbirów Benedykta IX).

 

Papież Leon IX (1049–1054)    w szatach pątniczych i boso czekał przed Rzymem, aby Rzymianie z własnej woli wybrali go na papieża. Tym samym podkreślił konieczność wyboru, a nie mianowania papieży. Dużo podróżował po biskupstwach, uczestniczył w synodach, odwiedzał kościoły. Pragnął uniezależnić się od cesarzy niemieckich i wyzwolić się spod ich dominacji. Chciał usunąć symonię i nikolaityzm[1]. Leon IX przez swoje podróże poza granice Italii, manifestował uniwersalny charakter papiestwa i uświadomił, że papież jest zwierzchnikiem wszystkich Kościołów. Jego podróże pobije dopiero Jan Paweł II. Umiędzynarodowił kościelny senat. Normanowie[2] wzięli go w niewolę. Jego postawa zyskała mu szacunek zwycięzców. Z niewoli powrócił chory i załamany psychicznie. Wkrótce zmarł. Nie miał nic wspólnego z wydarzeniami rozgrywającymi się w Konstantynopolu. W 1054 r. nastąpiło trwałe rozejście się Kościoła Wschodniego od łacińskiego za sprawą dwóch hierarchów kościelnych, którzy obłożyli się klątwami.



[1] Nikolaityzm – chrześcijańska herezja gnostycka z I wieku głosząca nieskrępowaną swobodę obyczajów.

[2] Normanowie (st. nord. Norrmaen, ludzie północy) – pochodzenia skandynawskiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *